Arnold Janssen - Postać Arnolda Janssena jest świetlanym i bardzo stosownym wzorem dla ludzi naszych czasów.

Zapraszamy właśnie Ciebie do posłuchania życiorysu św. Arnolda Janssena.

Drukuj

IX Misyjne Święto Młodych w Nysie

Jolanta włącz . Opublikowano w Newsy

WP 20170701 001

W tym roku po raz pierwszy po Pieniężnie i Chludowie odbyło się w Nysie Misyjne Święto Młodych, gdzie zjechali się młodzi: dzieci, młodzież i już dorośli z całego kraju związani z misjami. Wśród nich znalazły się nasze siostry: s. Rafaela Woźnica ze swoją grupą z Chludowa oraz s. Gabriela Tacica i s. Olga Piluszyk goszczące w swojej parafii Matki Bożej Bolesnej przybyłych uczestników.
 
Zobacz zdjęcia © Werbiści - Pieniężno
 
Główny organizator, o. Paweł Gałła SVD, wraz z grupą wolontariatu-młodych z Nysy i kleryków SVD z Pieniężna, długo się przygotowywali na to szczególne wydarzenie, któremu w tym roku przyświecało hasło: „Wstań z kanapy!”
 
Zebrana ekipa rozpoczęła spotkanie 30 czerwca w kościele werbistowskim powitaniami, misyjnymi śpiewami i uroczystą Mszą Świętą, której przewodniczył sekretarz misyjny polskiej prowincji SVD, o. Andrzej Danilewicz. W swoim słowie przypomniał nam przesłanie papieża Franciszka do młodych na Światowych Dniach Młodzieży o słynnej „kanapie”, która pozornie pomaga nam być szczęśliwym, wygodnym, spokojnym i bezpiecznym. W rzeczywistości jednak uświadamiał nas, że takie życie odbiera nam wolność i sprawia, że stajemy się paralitykami, jak bohater z rozważanej ewangelii o uzdrowieniu trędowatego. Ojciec Andrzej wprowadzając nas w temat MŚM powiedział, że aby wstać z kanapy, trzeba się spotkać z Jezusem i po to tu jesteśmy, dla siebie i dla innych, do których Jezus po uzdrowieniu nas pośle, zgodnie z hasłem przeżywanego roku duszpasterskiego: „Idźcie i głoście”.  
 
Zakończeniem tego piątkowego dnia, któremu towarzyszyło słowo: PRZEPRASZAM, była poruszająco przedstawiona Droga Krzyżowa w postaci teatru cieni. Tytuł teatru „Milczenie” doskonale określał przeżycia, jakie zapewniły nam rozważania napisane przez kl. Arkadiusza Kosznika SVD.
 
Kolejny dzień MŚM oraz pierwszy miesiąca wakacyjnego rozpoczęty został w werbistowskim parku modlitwą, tańcami i śpiewami przy słonecznej pogodzie, dając okazję do poznania i zafascynowania się różnymi formami aktywności zastępującymi słynną „kanapę”. Jedną z nich stały się misje, o których mówili misjonarze świeccy, duchowni i przygotowujący się na wyjazd w dalekie kraje.
 
Na scenie, oprócz opowieści, pojawiły się różnego rodzaju animacje misyjne, rozbudzające w uczestnikach świadomość i ciekawość misyjną.  Centralną częścią, „…w najgorętszej porze dnia”, jak mówiło czytanie z tego dnia, było spotkanie z Trójjedynym Bogiem w Eucharystii. Przewodniczącym był prowincjał SVD, o. Eryk Koppa, który podczas homilii rozwinął temat dziękczynienia będący hasłem tego sobotniego dnia. Ojciec Koppa podał również przykłady „zabójców” postawy wdzięczności, którymi są: duma, spowszednienie oraz roszczeniowość.
 
Hitem rozrywki tego dnia połączonym z wartościowym przesłaniem dla młodych stał się występ zespołu Arkadio – rapera, freestylowca i doskonałego mówcy, którego pasją jest żywe słowo i praca z nim na wielu płaszczyznach. Przekazał on uczestnikom, jak robić to co się kocha i do czego Bóg mnie stworzył, przeżywając w ten sposób życie w pełni. Raper swoim świadectwem i koncertem pokazał kolejny aspekt życia poza „kanapą”. Tego dnia nie zabrakło również spotkania w ciszy z Jezusem utajonym w Najświętszym Sakramencie. 
 
Ostatni dzień misyjno-wakacyjnej przygody przywitał uczestników pochmurnym, deszczowym niebem, ale nie zniechęcił do dalszej zabawy i tym razem rozważania słowa PROSZĘ. Po wspólnych modlitwach, rozśpiewaniu i przeniesieniu się do „suchego kąta” w werbistowskim Domu Dobrego Pasterza nadszedł czas na specjalnego gościa – duszpasterza powołań i dyrektora biura organizacyjnego ŚDM – ks. Emila Parafiniuka.
 
Powitany gość rozpoczął ciekawą konferencję podsumowującą Światowe Dni Młodzieży w Krakowie oraz przybliżył przebieg przygotowań do wyjazdu na ŚDM  w Panamie w 2020 r. Kontynuacją jego wypowiedzi była homilia wygłoszona podczas Mszy Świętej w kościele Matki Bożej Bolesnej na zakończenie całego spotkania. Duszpasterz odniósł się do rozważanych przez 3 dni słów papieża Franciszka, stale aktualnych i skierowanych do wszystkich młodych, nie tylko zgromadzonych rok temu w Krakowie. Ksiądz Emil bardzo prosto i trafnie odpowiedział na pytanie: Kim ma być chrześcijanin, który schodzi z kanapy? „Ma być człowiekiem radosnym, który żyje wiarą i którego wiara prowadzi.” 
 
To właśnie dokonało się przez te trzy dni wspólnego przebywania z Jezusem i sobą nawzajem w Nysie na Misyjnym Święcie Młodych. Kolejnym krokiem do zrobienia, szczególnie dla nas, przeżywających miniony weekend na MŚM jest podtrzymywanie zapalonego entuzjazmu misyjnego, radości dzielenia wiary i motywacji by to co się dokonało w sercu przekazywać innym i nie pozwolić sobie wrócić na „kanapę”. 
 
Uwieńczeniem niezwykłego wydarzenia w Nysie był koncert Anastasis grający muzykę z pogranicza metal/industrial z tekstami z przesłaniem chrześcijańskim. Pomimo specyficznego rodzaju muzyki, którą grali wykonawcy, nie zabrakło chętnych i miłośników tego rodzaju dźwięków i dających świadectwo porzucenia wygodnego „kanapowego” życia.
 
Wszystkim uczestnikom, opiekunom, wolontariuszom, zaangażowanym i wspierającym modlitewnie to wielkie dzieło, a przede wszystkim organizatorom - serdeczne Bóg zapłać oraz pomyślnego i trwałego wykorzystania zebranego w tych dniach bogactwa. 
 
s. Olga Piluszyk SSpS

Misje

polska

Praca w Polsce

Modlitwy

Kontakt

Zgromadzenie Misyjne Służebnic Ducha Świętego
Congregatio Missionalis Servarum Spiritus Sancti (CM SSpS)
ul. Starowiejska 152,
47-400 Racibórz
tel. (0-32) 415-50-51, 415-98-09 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Referat Powołaniowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Referat Misyjny Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego
ul. Starowiejska 152;
47 - 400 Racibórz
tel.32/415 95 84;
e-mail referat Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.: www.siostrymisyjne.pl
Konto Misyjne:
BGŻ 15 2030 0045 1110 0000 0061 7240 z dopiskiem "na cele Misyjne"

Intencje

wyslij