Arnold Janssen - Postać Arnolda Janssena jest świetlanym i bardzo stosownym wzorem dla ludzi naszych czasów.

Zapraszamy właśnie Ciebie do posłuchania życiorysu św. Arnolda Janssena.

Drukuj

"Idź i kochaj" - Obóz muminkowy

Jolanta włącz . Opublikowano w Newsy

DSC 0080 kl pierwsza strona"Ruch Wiara i Światło narodził sie z pragnienia, by pomóc osobom z upośledzeniem umysłowym i ich rodzinom w odnalezieniu należnego miejsca w Kościele i społeczeństwie" (Karta Wiary i Światła, str. 1.). Kolejny raz 23-osobową grupą podopiecznych (Muminków) i opiekunów (Paszczaków), którym miałam okazję towarzyszyć od strony duchowej i medycznej, wybraliśmy się na tzw. obóz muminkowy. 
 
Tego roku dziesięć wakacyjnych dni (8-18 lipca) spędziliśmy z niepełnosprawnymi w Poświętnem nad Pilicą. Ponownie serdecznie przyjęli nas Księża Filipini, udostępniając nam Dom Pielgrzyma przy sanktuarium Matki Bożej Studziannej. Malowniczo położona okolica koło Warszawy cieszyła nas swoim wiejskim klimatem, przestrzennym terenem do gier i zabaw oraz bliskością obiektów religijnych do zwiedzania i modlitwy. 
 
Temat, na którym skoncentrowany był cały pobyt, nosił nazwę "Podróż". Powstał on na podstawie nazwy wspólnoty - "Droga", oraz w nawiązaniu do naszego życia, które jest stałym wędrowaniem do nieba. Hymnem wyjazdu stała się piosenka tegorocznej Lednicy -  "Idź i kochaj", mówiąca o przesłaniu papieża Franciszka na Światowych Dniach Młodzieży, aby wstać z kanapy.  
 
W nawiązaniu do tego tematu każdego dnia odwiedzaliśmy inny kraj Europy, poznając jego kulturę, zwyczaje i symbolikę. Wieczorowe akcenty kulinarne, taneczne i rozrywkowe podkreślały charakter poznawanego kraju. Głównym wyzwaniem tego obozu było wystawienie sztuki "Małego Księcia". Jest to również nawiązanie do podróży, która w tym opowiadaniu ma motyw przewodni. Przygotowywaliśmy się do niej od początku obozu począwszy od poznania treści książki, poprzez napisanie scenariusza, uszycie strojów, zrobienie inscenizacji oraz dobranie aktorów i przeprowadzenie prób, aż po uwieńczenie ciężkiej pracy i zabawy końcowym spektaklem w niedzielne popołudnie dla mieszkańców Poświętnego i zaproszonych gości.
 
Do tegorocznego tematu dołączył się spływ kajakowy będący świetnym spędzeniem aktywnego czasu wśród piękna natury i we wzajemnej współpracy. Nie zabrakło również tradycyjnie wieczorowej zabawy przy śpiewach, tańcach, życzeniach i prezentach z okazji wszystkich obecnych solenizantów tego miesiąca. 
 
Za duchowego patrona tego wyjazdu obraliśmy św. brata Alberta, który codziennie uczył nas jak być dobrym jak chleb. Jego wstawiennictwo towarzyszyło nam w porannych i wieczornych modlitwach, na które zbieraliśmy się, aby prosić i dziękować za kolejne łaski od troszczącego się o nas Boga. 
 
Dosyć rozbudowany program i intensywne spędzanie wspólnego czasu nie przeszkodziło nikomu w utrzymaniu dobrego humoru, samopoczucia i wzajemnej pomocy. Największą radość za którą dziękujemy szczególnie Bogu był sukces świetnego przedstawienia na które po ludzku za mało było czasu, przygotowania i materiału. Dzięki dosłownie każdej osoby, która wzięła sobie na serio słowa: „Idź i kochaj”, to dzieło powstało i stało się świadectwem tej wspólnoty wyrażonej w słowach morału teatru „Małego Księcia”- „Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”
 
S. Olga Piluszyk SSpS
 

Misje

polska

Praca w Polsce

Modlitwy

Kontakt

Zgromadzenie Misyjne Służebnic Ducha Świętego
Congregatio Missionalis Servarum Spiritus Sancti (CM SSpS)
ul. Starowiejska 152,
47-400 Racibórz
tel. (0-32) 415-50-51, 415-98-09 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Referat Powołaniowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Referat Misyjny Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego
ul. Starowiejska 152;
47 - 400 Racibórz
tel.32/415 95 84;
e-mail referat Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.: www.siostrymisyjne.pl
Konto Misyjne:
BGŻ 15 2030 0045 1110 0000 0061 7240 z dopiskiem "na cele Misyjne"

Intencje

wyslij