Arnold Janssen - Postać Arnolda Janssena jest świetlanym i bardzo stosownym wzorem dla ludzi naszych czasów.

Zapraszamy właśnie Ciebie do posłuchania życiorysu św. Arnolda Janssena.

Drukuj

Refleksja na IV Niedzielę Zwykłą

Jolanta włącz . Opublikowano w Newsy

IMG 0970klByć dobrym
 
W dzisiejszą niedzielę przypada 65. Światowy Dzień Chorych na Trąd. Warto zatrzymać się przez chwilę przy ludziach chorujących na tę dotkliwą chorobę od przeszło tysiąca lat. Oprócz cierpienia związanego bezpośrednio z chorobą, towarzyszy im odrzucenie przez najbliższych, wykluczenie. Tak było w czasach Pana Jezusa, tak bywa dzisiaj.
 
Jest to straszliwa choroba, gdy jest nie leczona, ale jeszcze straszniejszą rzeczywistością dla człowieka jest trąd grzechu. Grzech, który niszczy, deprawuje serce i umysł, i prowadzi do czynów nie dających ani życia, ani dobra.
 
Ileż inicjatyw i wysiłków jest podejmowanych, by uczynić znośniejszym życie ludzi zarażonych trądem czy innymi poważnymi chorobami. A jakie działania podejmuje się, aby uwalniać od grzechu?
 
Trzeba nam być prawdziwym prorokiem Pana Boga i głosić nie tylko słowem, ale również czynem Bożą miłość. Prowadzić spotykanych ludzi przez czytelny znak swego życia do Boga Prawdziwego.
 
Prorokiem Chrystusa był niewątpliwie ojciec Marian Żelazek, werbista, którego 100-lecie urodzin obchodzimy w tym roku. Całe swoje życie poświęcił Bogu i głoszeniu Ewangelii miłości. Dzięki mocy Bożej i otwarciu na dar Ducha Świętego wcielał w życie to, co często mówił: „Nie jest trudno być dobrym – wystarczy tylko chcieć”. Żył i pracował wśród Hindusów, także pośród odrzuconych, dotkniętych trądem.
 
To Pan Bóg przez ojca Mariana i Jego współpracowników uczynił życie trędowatych bardziej godnym. Ojciec Żelazek założył wioskę dla trędowatych w Puri, nad Zatoką Bengalską. Teraz mogą mieszkać w dobrych warunkach, pracować i zarabiać na swoje utrzymanie. Ich dzieci uczęszczają do szkoły (która stała się miejscem nauki także dzieci zdrowych). Rany trędowatych są opatrzone. Odzyskali na nowo swoje człowieczeństwo i godność, są kimś w społeczności.
 
Jezus, Dobry Pasterz, przychodząc i nauczając, przede wszystkim uwalnia z mocy złego ducha i odpuszcza grzechy. Umierając na krzyżu, pokonał grzech, śmierć i szatana. Wciąż na nowo pragnie uwalniać nas z trądu grzechu. 
 
Gdy trędowaty wybiegł Jezusowi na spotkanie, On nie zawahał się, dotknął go i uzdrowił. Podziwiamy św. Franciszka z Asyżu, który ucałował trędowatego, a św. Jan Paweł II podawał rękę na powitanie zarażonym trądem.
 
Istotną sprawą jest, by godnie, w wolności od każdego grzechu, i z upodobaniem trwać przy Panu, który jest Drogą, Prawdą i Życiem, a w spotkanym człowieku dostrzec kogoś ważnego.
 
Lidia Maria Przybysz SSpS
 

Misje

polska

Praca w Polsce

Modlitwy

Kontakt

Zgromadzenie Misyjne Służebnic Ducha Świętego
Congregatio Missionalis Servarum Spiritus Sancti (CM SSpS)
ul. Starowiejska 152,
47-400 Racibórz
tel. (0-32) 415-50-51, 415-98-09 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Referat Powołaniowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Referat Misyjny Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego
ul. Starowiejska 152;
47 - 400 Racibórz
tel.32/415 95 84;
e-mail referat Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.: www.siostrymisyjne.pl
Konto Misyjne:
BGŻ 15 2030 0045 1110 0000 0061 7240 z dopiskiem "na cele Misyjne"

Intencje

wyslij