Arnold Janssen - Postać Arnolda Janssena jest świetlanym i bardzo stosownym wzorem dla ludzi naszych czasów.

Zapraszamy właśnie Ciebie do posłuchania życiorysu św. Arnolda Janssena.

Drukuj

Misyjne echo...

Jolanta włącz . Opublikowano w Newsy

29340928 819054134948148 1673059320 nNiedziela Palmowa i Wielki Tydzień w Valladolid
 
W całej Hiszpanii Niedziela Palmowa jest bardzo uroczyście obchodzona. Na ulice miast wychodzą procesje rozpoczynające czas  Wielkiego Tygodnia. W Niedzielę Palmową (Domingo de Ramos) jest procesja tzw. Borriquita, po polsku - oślica. Przedstawia ona triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy. 
 
 
Cechą tej popularnej procesji jest to, że w orszaku idą przede wszystkim dzieci ubrane w charakterystyczne stroje, które wyrażają przynależność do konkretnego Bractwa (Cofradias). W samym Valladolid - stolicy Prowincji Kastylia-León jest ponad 20 takich Bractw. Najsłynniejsze procesje w Hiszpanii odbywają się w Sewilli, Maladze i w Valladolid, tu gdzie obecnie przebywam. W Niedzielę Palmową członkowie Bractwa Santa Vera Cruz, niosą dużą figurę z XVI wieku Jezusa siedzącego na oślicy, a w procesji biorą udział tysiące osób. 
 
Warto wspomnieć o Bractwach pokutnych tzw.  Cofradías penitenciales  To stowarzyszenia (wspólnoty) osób, które nie tylko biorą udział w licznych procesjach Wielkiego Tygodnia, ale też wspierają finansowo różne dzieła charytatywne w Hiszpanii. Poszczególne Bractwa skupione są wokół konkretnej parafii, spod której niesione są platformy przedstawiające sceny rodzajowe z Nowego Testamentu związane z męką Chrystusa i mają swoje nazwy. Najwięcej jest ich w Sewilli (ponad 60) i są one najliczniejsze (do kilku tysięcy członków). Niektóre z nich jak na przykład Cofradía Penitencial de la Santa Vera Cruz z Valladolid działają nawet od XV wieku.
 
Każde z Bractw posiada charakterystyczny dla siebie kolor szat i bierze udział w odpowiednim dniu Wielkiego Tygodnia, maszerując w otoczeniu konkretnej platformy. Przygotowanie do obchodów Wielkiego Tygodnia (Semana Santa) jest dla nich nieraz najważniejszym wydarzeniem w roku, którym żyją i do którego przygotowują się niekiedy przez wszystkie dni w kalendarzu. W Bractwach, do których przynależność rozpoczyna się będąc małym dzieckiem panuje swoista hierarchia. Z reguły dłuższy staż oznacza przemarsz w bliższej odległości od świętych figur. Przynależność do Bractwa stanowi również obciążenie dla budżetu jego członków. To nie tylko zaangażowanie swojego czasu, ale także wydatek kilkuset euro na odpowiedni strój oraz opłaty związane z działalnością Cofradías. 
 
W Valladolid, tu gdzie mieszkam, całe miasto żyje przygotowaniami do wydarzeń Wielkiego Tygodnia. W ten sposób ludzie wierzący wyrażają swoją wiarę i z całym zapałem, pobożnością, uwagą przygotowują liczne procesje, które są bardzo uroczyste. Wiele osób z zagranicy przybywa do Valladolid, by uczestniczyć w Wielkim Tygodniu i również w ten sposób poznawać kulturę hiszpańską.
 
Podczas licznych procesji niesione są bardzo duże platformy ze scenami związanymi z Męką Jezusa i z Maryją. Znajdujące się na nich figury to niekiedy bezcenne dzieła sztuki sakralnej z czasów średniowiecznych. Niektóre sceny, które tworzą oraz ich wizerunki są wyjątkowo poruszającym widokiem dla osób głęboko religijnych. Mogą przestawiać na przykład triumfalny wjazd Chrystusa do Jerozolimy, biczowanie, ukrzyżowanie, zdjęcie z krzyża czy postać Matki Boskiej Bolesnej. W zależności od rozmiaru dźwigane są przez odpowiednią ilość mężczyzn tzw. Costaleros, niekiedy pielgrzymują oni na boso jako wyraz pokuty.
 
 Na co dzień te figury znajdują się w Narodowym Muzeum Kultury w Valladolid lub też w zabytkowych kościołach. Są to przepiękne dzieła sztuki znanych artystów hiszpańskich, dlatego też min. nadają tym procesjom charakter artystyczny. Hiszpanie są bardzo dumni z bogactwa kulturowego i wielowiekowej tradycji związanej z przygotowaniami i przeżywaniem czasu Wielkiego Tygodnia. 
 
Czas Wielkiego Tygodnia tutaj w Hiszpanii jest ubogacony piękną tradycją Procesji o konkretnym znaczeniu. Cieszę się bardzo, że w niektórych mogłam uczestniczyć osobiście i oczywiście serdecznie zapraszam do odwiedzenia Hiszpanii w okresie Wielkiego Tygodnia.
 
s. Eliza Szyprowska SSpS
 
 

Misje

polska

Praca w Polsce

Modlitwy

Kontakt

Zgromadzenie Misyjne Służebnic Ducha Świętego
Congregatio Missionalis Servarum Spiritus Sancti (CM SSpS)
ul. Starowiejska 152,
47-400 Racibórz
tel. (0-32) 415-50-51, 415-98-09 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Referat Powołaniowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Referat Misyjny Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego
ul. Starowiejska 152;
47 - 400 Racibórz
tel.32/415 95 84;
e-mail referat Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.: www.siostrymisyjne.pl
Konto Misyjne:
BGŻ 15 2030 0045 1110 0000 0061 7240 z dopiskiem "na cele Misyjne"

Intencje

wyslij