Arnold Janssen - Postać Arnolda Janssena jest świetlanym i bardzo stosownym wzorem dla ludzi naszych czasów.

Zapraszamy właśnie Ciebie do posłuchania życiorysu św. Arnolda Janssena.

Drukuj

XI Czuwanie Rodziny Arnoldowej

Jolanta włącz . Opublikowano w Newsy

czrarnold42Na Jasnej Górze odbyło się  XI Czuwanie Modlitewne Rodziny Arnoldowej w dniach 6-7 kwietnia 2018 r. W tym roku było ono poświęcone 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 100 rocznicy urodzin O. Mariana Żelazka SVD.
 
My, Siostry z Raciborza, udałyśmy się samochodem do Częstochowy na czuwanie Rodziny Arnoldowej. Było dla nas radością, by spotkać nasze Siostry z różnych wspólnot zakonnych rozsianych po Polsce, jak i Ojców i Braci zakonnych ze Zgromadzenia Słowa Bożego oraz ludzi świeckich – Przyjaciół i Dobroczyńców wspierających nasze Zgromadzenia.
 
Już od godz. 14:00 były zapisy w recepcji w Sali O. Kordeckiego na Jasnej Górze. Otrzymałyśmy program czuwania oraz Modlitewniki XI Czuwania Modlitewnego Rodziny Arnoldowej pod hasłem „To się Polsce należało! – setna rocznica odzyskania niepodległości. To się Chrystusowi należało!- setna rocznica urodzin o. Mariana Żelazka. 
 
Zostaliśmy przywitani przez O. Wiesława Dudara SVD. Po czym było krótkie wystąpienie O. Eryka Koppy SVD, prowincjała Zgromadzenia Słowa Bożego. O. Eryk Koppa podkreślił, że  przychodzimy do Matki, by przez Nią Panu Bogu podziękować za dar Niepodległości naszej Ojczyzny i za dar wiary, przez który stanowimy jedną rodzinę wierzących.
 
S. Dolores Zok SSpS, przełożona prowincjalna naszego Zgromadzenia, w swoim wystąpieniu powiedziała, że O. Marian Żelazek nigdy nie rozstawał się z Różańcem Świętym. Różaniec był najpiękniejszą jego modlitwą, towarzyszącą mu w dzieciństwie, w okrutnych warunkach w Dachau i w służbie najbiedniejszym i trędowatym. Dziś dziękujemy Bogu za dar o. Mariana Żelazka SVD i za jego posługę heroicznej miłości.
 
Poprzez modlitwę i poprzez internet łączyły się z nami Siostry Służebnice Ducha Świętego od Wieczystej Adoracji z Nysy. S. Maria Immakulata, przełożona tejże wspólnoty, w swoim przesłaniu między innymi  napisała: „Błogosławiony, który czuwa!” (Ap16,15) Niech to błogosławieństwo obejmie wszystkich uczestników XI Czuwania Misyjnej Rodziny Arnoldowej!
 
W dalszej części programu był „Teatr Franciszka z Katowic”, zatytułowany ”Tobiasz”. Młodzież przedstawiła  wydarzenie z Biblii o Tobiaszu  dzisiejszych czasów.
 
W czasie spotkania wręczone zostały tegoroczne Nagrody im. o. Mariana Żelazka. W tym roku laureatami Nagrody zostali: Zespół Szkół im. o. Mariana Żelazka w Chludowie oraz Andrzej Krzaczek, świecki animator misyjny z Bytomia. Nagrody wręczył o. Eryk Koppa SVD.
 
Nabożeństwo Drogi Krzyżowej miało miejsce w Auli O. Kordeckiego. Następnie była przerwa aż do Apelu Jasnogórskiego. Na Apel Jasnogórski przybyło bardzo wiele ludzi z różnych stron Polski. Byli też obecni Maturzyści. Młodzież przybyła, by prosić Maryję, Oblubienicę Ducha Świętego o potrzebne łaski i dary na zbliżające się egzaminy. 
 
Czuwanie rozpoczęło się Apelem, podczas którego wysłuchaliśmy rozważania o. Andrzeja Danilewicza SVD. Ojciec ukazał nam Maryję, naszą Matkę, która była świadkiem Pana Jezusa, jak ta radosna wieść o Zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa była głoszona i rozchodziła się z pokolenia na pokolenie. Dotarła do nas. Teraz my, jak misjonarze, misjonarki, mamy przekazywać ją innym. Maryja pomoże nam, aby ten przekaz Dobrej Nowiny nie zatrzymał się na nas. Mamy prosić Maryję, by wypraszała nam wiarę rezurekcyjną, abyśmy potrafili dostrzegać działanie Boga żywego w naszym życiu i z radością dawali o tym świadectwo, jak kobiety i uczniowie, którzy spotkali Zmartwychwstałego.
 
Po Apelu Jasnogórskim odśpiewaliśmy liturgiczną modlitwę godzin – nieszpory. A następnie poprzez tajemnice bolesne różańca świętego, modlitwą ogarnialiśmy polecone nam intencje. Otrzymane modlitewniki pomagały nam, by poprzez śpiew dziękować Bogu za nasze Zgromadzenia Arnoldowe, za Ojczyznę oraz za szlachetną postać Ojca Mariana Żelazka.
 
Po konferencji o. Marka Kowalika SVD na temat: „Ojciec Marian Żelazek wzór dla każdego z nas”, było nam dane wysłuchać  świadectw misjonarzy o,. Krzysztofa Malejko SVD, z bogatym doświadczeniem w Wietnamie, Mateusza Wosińskiego wolontariusza Apollosa z Boliwii, oraz naszej siostry Danuty Antonów, pracującej w dalekiej Rosji. 
 
O północy wzięliśmy udział w najważniejszej części Apelu, w dziękczynnej Mszy św., której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Bp Andrzej Czaja, ordynariusz diecezji opolskiej. Ks. Bp Andrzej Czaja nawiązał do słów Pana Jezusa po Jego Zmartwychwstaniu „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!” (Mk 16, 15). To nakaz Zmartwychwstałego Pana skierowany do całej Rodziny Arnoldowej. Ksiądz biskup wyraził wdzięczność za obecność i wkład Zgromadzeń św. Arnolda w jego diecezji, w życie Kościoła i na całym świecie. Zachęcał nas do bycia radosnymi świadkami Jezusa we współczesnym świecie. 
 
Pod koniec  Mszy świętej z naszych serc zabrzmiało radosne i uroczyste „Te Deum Laudamus” jako podziękowanie Trójjedynemu  Bogu za rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego O. Mariana Żelazka SVD oraz za 100 rocznicę odzyskania niepodległości. A następnie o.łEryk Koppa  przed obrazem Matki Boskiej Jasnogórskiej odmówił  Akt Zawierzenia Matce Bożej Rodziny Arnoldowej;  był to wzruszający i głęboki moment.
 
Pomimo trudnej dla nas godziny  02.45 z radością i wdzięcznością wysłuchaliśmy konferencji O. Jana Wróblewskiego SVD, rektora Domu Misyjnego św. Stanisława Kostki w Chludowie, na temat: „Męczeństwem Braci uwieńczone skronie nam do wolności otworzyły bramy”. O. Heribertus Wea SVD z Indonezji, obecnie posługujący w Parafii Królowej Apostołów w Rybniku został zaproszony, by podzielić się z nami swoim doświadczeniem misyjnym, bo formację kapłańską otrzymał w Polsce.
 
Następnie poprzez koronkę do Bożego Miłosierdzia wypraszaliśmy miłosierdzie Boże dla nas i dla całego świata. A bogaty program, urozmaicony śpiewem przy akompaniamencie muzycznym zakończył się odśpiewaniem Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Z udzielonym nam błogosławieństwem przez O. Eryka powoli i w skupieniu opuszczaliśmy kaplicę Matki Boskiej Częstochowskiej, Królowej Polski na Jasnej Górze.
 
Z sercem przepełnionym wdzięcznością za łaski, dary i Boże błogosławieństwo otrzymane na Jasnej Górze, dziękujemy również organizatorom za przygotowanie XI Czuwania Rodziny Arnoldowej. Bóg zapłać! 
 
S. Anna Gancarczyk SSpS
zdjęcie: Isaac Kwame Anim-Addo SVD
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Misje

polska

Praca w Polsce

Modlitwy

Kontakt

Zgromadzenie Misyjne Służebnic Ducha Świętego
Congregatio Missionalis Servarum Spiritus Sancti (CM SSpS)
ul. Starowiejska 152,
47-400 Racibórz
tel. (0-32) 415-50-51, 415-98-09 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Referat Powołaniowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Referat Misyjny Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego
ul. Starowiejska 152;
47 - 400 Racibórz
tel.32/415 95 84;
e-mail referat Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.: www.siostrymisyjne.pl
Konto Misyjne:
BGŻ 15 2030 0045 1110 0000 0061 7240 z dopiskiem "na cele Misyjne"

Intencje

wyslij