Arnold Janssen - Postać Arnolda Janssena jest świetlanym i bardzo stosownym wzorem dla ludzi naszych czasów.

Zapraszamy właśnie Ciebie do posłuchania życiorysu św. Arnolda Janssena.

Drukuj

"Otworzyć Drzwi Nadziei Kluczem Miłosierdzia"

Jolanta włącz . Opublikowano w Newsy

4W ubiegłą niedzielę pod takim hasłem na Rynku Solnym w Nysie zakończyła się Wielka Akcja Miłosierdzia, realizowana przez młodzież naszej opolskiej diecezji. Przez ostatnie pół roku od powstania pomysłu, wszyscy chętni wolontariusze, których z czasem przybywało, na czele z ks. Romanem Dyjurą, proboszczem z Kępnicy, realizowali na różne sposoby 14 uczynków miłosierdzia. Był to program kontynuujący działalność młodzieży po ŚDM w Krakowie. 
 
 
Wszystko zaczęło się od spotkania, które jest najważniejsze, o czym głosiło hasło ubiegłorocznych Dni Młodzieży w Diecezjach. Modlitwa, myśli Siostry Faustyny, rozważania Słowa Bożego i dzielenie tego, czym jest dla mnie Miłosierdzie Boże, spowodowało w młodych ludziach chęć przejścia od słowa do czynów. Doszliśmy do wspólnego wniosku, że Miłosierdzie to realizacja Miłości, stąd skupienie się na uczynkach. Zastanawialiśmy się, jak można spełniać poszczególne uczynki miłosierdzia względem duszy i ciała. Podzieliliśmy się na zespoły, w którym każdy miał zebrać dodatkowe osoby i opracować plan działania, realizacji i podsumowania. Pomysłami dzieliliśmy się wspólnie, a po każdym miesiącu pracy spotykaliśmy się na sprawozdaniu, dopracowaniu oraz wzajemnym ubogacaniu się doświadczeniami.
 
Moim działem wraz z trzema pomocnikami było: „Nagich przyodziać”. Celem stało się obdarowanie najbardziej potrzebujących. Dzięki rozgłosowi akcji nasza grupa z czasem liczyła 10 osób, które początkowo szukały tych, którzy potrzebują, zbierały informacje o konkretnych rzeczach i zdobywały je na różne sposoby. Do akcji zaangażowały się szkoły, grupy wolontariatu, parafie i poszczególne osoby z rodzinami. Efektem było powstanie darmowego sklepu z dobrą odzieżą i innymi przyborami niezbędnymi do życia.
 
W wigilię Niedzieli Miłosierdzia zaproszeni potrzebujący po spożyciu przygotowanego przez nas uroczystego obiedu oraz nabożeństwie ze spowiedzią udali się do sklepu, w którym wzięli to,, co potrzebowali oraz otrzymali paczki z żywnością do domu. Na zorganizowaną pomoc przybyło prawie 100 osób ubogich, bezdomnych, samotnych, bezrobotnych. Ten widok szczęśliwych, obdarowanych ludzi stał się nagrodą za cały włożony trud w przygotowania. Sukcesem dla każdego z nas była osoba, która po 60-ciu latach przystąpiła tego dnia do sakramentu pokuty. Zebrane ubrania stały się kluczem miłosierdzia, otwierającym tym ludziom drzwi nadziei, na lepsze życie, na to, że nie są nam obojętni oraz że na tym nasza pomoc się nie kończy. Pozostałe rzeczy dostaną inne środowiska potrzebujące pomocy.
 
To jest tylko jedna mała część tego, co przez ten czas się wydarzyło. Nasza akcja objęła bardzo duży zasięg, a osób, które zostały zaangażowane nie sposób policzyć. Samych czynnie działających na wszystkich szczeblach wolontariuszy było ponad 60 młodych ludzi. Naszym celem było zrobić dużo i jakościowo dobrze, tak aby chociaż w małej części oddać wielkość Bożego Miłosierdzia. Oprócz zbierania ubrań młodzi angażowali się w odwiedzanie chorych w szpitalach, domach opieki, hospicjach, więzieniach, opracowywali rachunek sumienia, dobre, pożyteczne strony internetowe, punkty pomocy czy instrukcję uzyskiwania odpustów zupełnych dla dusz zmarłych.
 
Przez cały czas działalności towarzyszyła nam modlitwa, która przypominała, że to wszystko jest dziełem Boga, my zaś Jego narzędziami. Już od samego początku, kiedy to na skupieniu w Bodzanowie po powstałym pomyśle i deklaracji odpowiedzialnych osób, w uroczysty sposób przy relikwiach Krzyża Świętego został podpisany przez wolontariuszy Akt Uczestnictwa w przygotowaniu Święta Miłosierdzia Bożego 2018. Przy każdym kolejnym spotkaniu w grupach czy wspólnie nie zabrakło modlitwy, głównie Koronki do Bożego Miłosierdzia. Bóg dostawał w ten sposób otwartą przez nas drogę do działania, dlatego wiele się wydarzyło i wszystko się udało.
 
Kontynuacją tej modlitwy są nasze środowe zebrania o 23.00 na grupie facebook’owej i odmawianie koronki w poszczególnych intencjach. Jednym z etapów postępowań było przedstawienie planu biskupowi naszej diecezji, Andrzejowi Czai, oraz prośba o błogosławieństwo i zaproszenie na uczczenie Akcji w Niedzielę Miłosierdzia. Na tym etapie brakowało już tylko opracowania uczynku: „Wątpiącym dobrze radzić”. Sam Biskup podczas spotkania powiedział: „To wy, młodzi, budzący wiele wątpliwości swoim stylem życia, zachowaniem, hierarchią wartości, jesteście realizacją tego uczynku, podejmując się takiego przedsięwzięcia, wymagającego ogromu pracy, organizacji, czasu, potrzeb finansowych i ludzi.” Natomiast na podsumowaniu przedsięwzięcia dodał: „Cieszy mnie to, że nasza młodzież podjęła zadanie i ufam, że będzie jeszcze lepiej podjęte, to są dopiero początki, bo mówić: Jezu,, ufam Tobie to punkt bycia, a żyć ufnością do Jezusa to punkt wyjścia.”
 
Całość została uwieńczona w Niedzielę Miłosierdzia podczas misterium Koronki do Bożego Miłosierdzia transmitowanej przez Radio Doxa i internetowo, w której, przed Najświętszym Sakramentem złożyliśmy poszczególne wypracowane klucze miłosierdzia oraz związane z nimi już powstałe owoce pracy i ich kontynuacja w przyszłości. Prezentacja dzieła była popierana świadectwami, zdjęciami, gośćmi, słowem od Biskupa oraz obecnością młodych. Jednym z punktem było również uczczenie relikwii świętych: św. Jana Pawła II, św. Faustyny Kowalskiej, św. Rity, bł. Marii Merkert i św. Elżbiety Węgierskiej, którzy swoim życiem realizowali miłosierdzie Boże, a teraz są dla nas przykładem, wzorem i motywacją. Wydarzeniu towarzyszył chór Hosanna z Nysy oraz zebrana, utalentowana muzycznie młodzież z Nysy i okolic, wykonująca śpiew Koronki do Bożego Miłosierdzia własnego opracowania. Uczestnicy misterium mogli zabrać przygotowany przez nas pakiet z symbolami uczynków miłosierdzia oraz możliwością włączenia się do kroczenia tą drogą, bo „błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.
 
s. Olga Piluszyk SSpS
 

Misje

polska

Praca w Polsce

Modlitwy

Kontakt

Zgromadzenie Misyjne Służebnic Ducha Świętego
Congregatio Missionalis Servarum Spiritus Sancti (CM SSpS)
ul. Starowiejska 152,
47-400 Racibórz
tel. (0-32) 415-50-51, 415-98-09 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Referat Powołaniowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Referat Misyjny Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego
ul. Starowiejska 152;
47 - 400 Racibórz
tel.32/415 95 84;
e-mail referat Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.: www.siostrymisyjne.pl
Konto Misyjne:
BGŻ 15 2030 0045 1110 0000 0061 7240 z dopiskiem "na cele Misyjne"

Intencje

wyslij