Arnold Janssen - Postać Arnolda Janssena jest świetlanym i bardzo stosownym wzorem dla ludzi naszych czasów.

Zapraszamy właśnie Ciebie do posłuchania życiorysu św. Arnolda Janssena.

Drukuj

Beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej

marta włącz . Opublikowano w Newsy

beatyfikacja w KrakowieW sobotę 28.04.2018r. wraz z s. Ancillą, Iwoną Bartosik i s. Magdaleną  Szwankowską uczestniczyłyśmy w beatyfikacji pierwszej polskiej pielęgniarki Hanny Chrzanowskiej w Krakowie – Łagiewnikach. Uroczystościom przewodniczył legat papieski, kardynał Angelo Amato, a arcybiskup Marek Jędraszewski prosił o beatyfikację.
 
 
Bł. Hanna urodziła się 07.10. 1902 r. w Warszawie. Była córką Wandy Szlenkier z rodziny zamożnych przemysłowców, bogatej i  niepraktykującej ewangeliczki oraz  Ignacego Chrzanowskiego, wykładowcy historii literatury , historii Polski i filologii na Uniwersytecie Jagiellońskim - niepraktykującego katolika, którzy zaszczepili w jej sercu dobroć i miłosierdzie wobec bliźniego oraz umiłowanie  Ojczyzny. Ojciec zginął w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen w 1940r., schwytany podstępem wraz z innymi profesorami uniwersytetu, natomiast  brat Bohdan został zamordowany za działalność w Armii Krajowej.
 
Bł. Hanna Chrzanowska w 1920r. jako wolontariuszka  opiekowała się rannymi żołnierzami w  wojnie bolszewickiej, a w czasie II wojny światowej zajmowała się uchodźcami, więźniami i przesiedlonymi. Szczególną troską otaczała osierocone dzieci w tym dzieci żydowskie, poszukując dla nich bezpiecznych miejsc pobytu. Ukończyła Warszawską Szkołę Pielęgniarek i wyjeżdżała na stypendia do  Francji, Belgii i USA. Po wojnie przez wiele lat prowadziła wykłady z metodyki pielęgniarstwa otwartego w szkole Instruktorek Pielęgniarstwa w Warszawie i w Krakowie, była kierowniczką  działu pielęgniarstwa społecznego, a także rozpoczęła organizację pielęgniarstwa przyszpitalnego, rodzinnego, domowego i parafialnego. Była też naczelną redaktorką pierwszego czasopisma dla pielęgniarek i położnych: „Pielęgniarka Polska”. W 1957r. bł. Hanna została dyrektorką Szkoły Pielęgniarstwa  Psychiatrycznego w Kobierzynie, a rok później po likwidacji tej placówki przeszła na wcześniejszą  emeryturę. Na wszystkich polach pracy z chorymi  współpracowała najpierw z abp. Adamem Stefanem Sapiehą, a później z biskupem Krakowa - Karolem Wojtyłą. W 1958r.  wprowadziła zwyczaj zanoszenia potraw wigilijnych i paczek świątecznych do domów  ubogich i chorych. W 1960r. w wielkim Poście wraz z bp. Karolem Wojtyłą odwiedziła trzydziestu pięciu chorych w ich domach. Dzięki jej staraniom upowszechnił się zwyczaj odprawiania Mszy św. w domu chorego oraz odwiedzin chorych w ramach wizyty duszpasterskiej.
 
Jako nauczycielka pielęgniarek i położnych  dbała o formację duchową i etyczną uczennic, organizując dla nich okresowe konferencje, doroczne rekolekcje, pielgrzymki na Jasną Górę i rozpowszechniając napisany przez nią szczegółowy  „Rachunek sumienia pielęgniarki”. Pełniąc wiele znaczących funkcji bł. Hanna, nie ukrywała swoich przekonań religijnych oraz przywiązania do wartości chrześcijańskich, pomimo nieprzychylnego stanowiska władz państwowych. W swojej pracy zabiegała o coś więcej niż tylko o dobre życie, zdrowie, radość i śmierć, ona starała się zaszczepić w duszach sobie powierzonych, tęsknotę za wiecznością i wytrwałe dążenie do Nieba.  
 
Na ulicach Krakowa wraz z uczennicami i wolontariuszami szukała chorych, opuszczonych i samotnych wskazując na cierpiącego w nich Chrystusa. Sprzedając swoje dobra kupowała głodnym i ubogim jedzenie, środki czystości, zapewniała opiekę medyczną w ich mieszkaniach, poczucie bezpieczeństwa, a sprzątając i piorąc dbała o ich godność. Pewnej zimy wyżebrała opał dla dwóch chorych mieszkanek Krakowa, którymi się zajmowała. Od 1964r. organizowała rekolekcje dla chorych w Trzebini. Dla tej wyczerpującej i pełnej poświęcenia pracy czerpała siłę z uczestnictwa w codziennej Eucharystii i częstego korzystania z sakramentu pokuty. W 1966r. wykryto u niej chorobę nowotworową, przeprowadzono operację chirurgiczną, a następnie chemioterapię. Zmarła 29.04.1973r. w Krakowie w Niedzielę Przewodnią (dziś zwaną  Niedzielą  Miłosierdzia).
 
 Jej bogate życie wewnętrzne doprowadziło ją do tego, że pod koniec życia została oblatką benedyktyńską. 
W Bazylice Bożego Miłosierdzia w uroczystościach wzięło udział trzydziestu pięciu biskupów, kilkuset kapłanów, wiele pielęgniarek i osób opiekujących się chorymi, około trzysta osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich - dla których bł. Hanna poświęciła całe swoje życie.
 
Wracając z beatyfikacji, ubogacona  tajemnicami życia  bł. Hanny, dziękowałam Panu Bogu, za to piękne przeżycie w setną rocznicę odzyskania niepodległości i w czterdziestą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. 
 
s.Katarzyna Olszewska SSpS
 

Misje

polska

Praca w Polsce

Modlitwy

Kontakt

Zgromadzenie Misyjne Służebnic Ducha Świętego
Congregatio Missionalis Servarum Spiritus Sancti (CM SSpS)
ul. Starowiejska 152,
47-400 Racibórz
tel. (0-32) 415-50-51, 415-98-09 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Referat Powołaniowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Referat Misyjny Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego
ul. Starowiejska 152;
47 - 400 Racibórz
tel.32/415 95 84;
e-mail referat Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.: www.siostrymisyjne.pl
Konto Misyjne:
BGŻ 15 2030 0045 1110 0000 0061 7240 z dopiskiem "na cele Misyjne"

Intencje

wyslij