Program
Annuntiata - Dom Maryi otwarty dla każdego człowieka, niezależnie od statusu społecznego, narodowości, stanowiska społecznego, bo Serce Matki jest gotowe dla każdego, kto zapuka do JEJ DOMU, do drzwi Annuntiaty.

Kochani Przyjaciele i Dobrodzieje!

25 marca 2021 r. o godz. 15:00 Koronką do Miłosierdzia Bożego, zaczniemy świętowanie 100-lecie Klasztoru Annuntiata, by wyrazić wdzięczność Trójjedynemu Bogu za dar naszego Domu Prowincjalnego. O godz. 16:00 Biskup Andrzej Czaja, Ordynariusz Diecezji Opolskiej, będzie przewodniczył Eucharystii, dziękując Bogu za 100 lat misji naszego Zgromadzenia w Raciborzu, za wszystkie siostry, także za te, które już odeszły do Pana, za wszystkich Dobrodziejów i Przyjaciół naszego Domu.

Z powodu pandemii nie możemy wspólnie zgromadzić się na dziękczynnej Eucharystii i przy jednym stole. Zapewniamy Was, że będziemy dziękować za dar wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów. Codziennie modlimy się za Was w Koronce do Miłosierdzia Bożego i Różańcu Świętym. Niech nasza codzienna modlitwa i pamięć będzie dla Was wszystkich naszym darem wdzięczności. Szczególnym wyrazem naszej pamięci i wdzięczności jest Msza święta sprawowana każdego miesiąca w intencji naszych Dobrodziejów i ich Rodzin, w której przedstawiamy Bogu Wasze radości, troski i potrzeby dnia codziennego.

Tak naprawdę wszystkie zaczynałyśmy życie zakonne w klasztorze Annuntiata. W chwili obecnej mamy 72 misjonarki w 29 krajach. W Polsce, Siostry tworzą 12 wspólnot na terenie całego kraju. Każde miejsce w naszym Domu jest dotknięte modlitwą, cierpieniem i ofiarą. Może dlatego tyle misjonarek wychowało się na tej glebie wiary i miłości raciborskiej ziemi. Na przestrzeni lat – od 1967 roku - około 125 sióstr wyjechało do 54 wspólnot w różnych krajach misyjnych. W przeciągu minionych 100 lat, 53 siostry naszej Polskiej Prowincji odeszło do Pana. Dzisiaj również dziękujemy za dar ich misyjnego życia i posługiwania często w trudnych warunkach. Ofiara i miłość przekraczają próg śmierci. Są chwile w życiu, kiedy serce przepełnia wdzięczność. Wdzięczność za lata minione, za dobre i radosne chwile, za smutne i trudne momenty, które są już historią. Jest za co dziękować Trójjedynemu Bogu! Wierzymy, że nasza modlitwa jest darem wdzięczności za nasz Dom Maryi, który jest otwarty dla każdego biednego, bezdomnego, chorego i zagubionego człowieka.

To nie przypadek , że obecny rok 2021 jest poświęcony św. Józefowi. Droga Jego życia była bardzo trudna. Postawa św. Józefa zachęca nas do akceptacji innych, bez wykluczenia, takimi jakimi są, zastrzegając szczególne umiłowanie dla słabych, ponieważ Bóg wybiera to, co słabe…

Niech codzienna modlitwa z Annuntiaty będzie darem i uśmiechem wdzięczności. Zawierzamy Was Wszystkich Niepokalanemu Sercu Maryi.

 

W szczególnym Roku Św. Józefa serdecznie zapraszamy na Mszę Świętą Odpustowo-Jubileuszową, która zostanie odprawiona w czwartek, 25.03.21 r. o godz.16.00 w kaplicy naszego klasztoru Annuntiata w Raciborzu. Przewodniczyć jej będzie bp Andrzej Czaja.

PROGRAM:

15. 00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia

              ,,Annuntiata’’ – Naszym Domem

15.45 – Słowo Przełożonej Prowincjalnej

16.00 – Eucharystia pod przewodnictwem bp. Andrzeja Czai


SŁOWO PROWINCJALNEJ

25 marca 2021 obchodzimy setną rocznicę założenia Klasztoru Annuntiaty w Raciborzu. Ogromnie się cieszę, że jest to w Święto Zwiastowania Maryi. To co wydaje się nie do pogodzenia, w Maryi zostaje pogodzone dzięki mocy Ducha Świętego. Ona nigdy nie powiedziała Bogu „nie”, ONA cała była na tak. Ona była w stanie zgodzić się na wszystko, nawet na to , co przekraczało Jej sposób myślenia i rozumienia świata. Odpowiadała : dobrze, skoro Ty tak mówisz, to tak będzie. Pozwoliła Bogu być Bogiem. Annuntiata – DOM MARYI i serce naszej Polskiej Prowincji, gdzie obecnie mamy 128 sióstr, posługujących na 12 placówkach. Nasz Dom Prowincjalny, gdzie kształtują swoje serca misjonarki i ostoja odpoczynku dla schorowanych powracających z misji naszych sióstr. Annuntiata, która była i jest otwarta dla każdego człowieka, szczególnie zaś dla biednych, bezdomnych i odrzuconych przez świat. Każde miejsce w naszym Domu jest dotknięte modlitwą, cierpieniem i ofiarą. Może dlatego tyle misjonarek wychowało się na tejże glebie wiary i miłości raciborskiej ziemi. Annuntiata - nasza kolebka, Dom Maryi, która jest zawsze otwarta na potrzeby misyjnego świata, swym Niepokalanym Sercem wysyła swoje Służebnice na wszystkie krańce świata.

Podstawą i celem Zgromadzenia Misyjnego jest przygotowanie i wysyłanie misjonarek do różnych krajów misyjnych – służymy posłannictwu Kościoła. Dla sióstr w Raciborzu lata 1945 - 67 były okresem, w którym granice Polski były dla misjonarek praktycznie zamknięte. Pierwsza wielka uroczystość misyjna i pożegnalna odbyła się 5 lutego 1967 roku. Krzyże misyjne wręczył Bp. Jan Wosiński z Płocka. Wtedy w różnym czasie 10 sióstr wyjechało na misje.

W tym czasie Annuntiata rozwijała się bardzo szybko. Na przestrzeni lat – od 1967 roku - około 125 sióstr wyjechało do 54 krajów misyjnych. W latach 1990 – 2010 jako Polska Prowincja rozpoczynałyśmy misję na Ukrainie i w Rosji.
Tak naprawdę wszystkie zaczynałyśmy życie zakonne w naszej Annuntiate. W chwili obecnej mamy 77 misjonarek w 29 krajach. W Polsce siostry tworzą 12 wspólnot na terenie całego kraju.

Jesteśmy misjonarkami, niezależnie gdzie jesteśmy, ponieważ uwierzyłyśmy w Słowa Jezusa :”Cokolwiek uczyniliście jednemu z moich najmniejszych , mnieście uczynili…”. Dlatego każdego ranka, rozpoczynamy nasz dzień wołaniem o dar Ducha Świętego:”Veni Sancte Spiritus”, by w mocy JEGO DUCHA MIŁOŚCI służyć Bogu, światu i Kościołowi w każdej minucie naszego życia. Nasz założyciel, święty Ojciec Arnold Janssen napisał: ”Najważniejszym i największym aktem miłości bliźniego jest głoszenie Dobrej Nowiny”. Te słowa nadają sens naszym minutom życia w Raciborskiej Annuntiacie, wierząc, że jesteśmy misjonarkami, gdziekolwiek jesteśmy i cokolwiek robimy, a powołaniem siostry misyjnej, jak pisze błogosławiona Matka Maria - nasza Współzałożycielka, jest ofiarowanie siebie dla większej chwały Bożej i zbawienia dusz nieśmiertelnych. To w Domu Maryi codziennie na nowo ofiarowujemy siebie, dla Boga i człowieka naszego świata. Nasze życie to posługiwanie w szkołach, na parafiach, pośród biednych, bezdomnych, oraz animacji powołaniowej i misyjnej.

Jesteśmy niesamowicie wdzięczne za dar naszej Annuntiaty – serca naszej Polskiej Prowincji. Tutaj jest nasz DOM! Tutaj bije nasze misyjne serce, które jest otwarte na cały świat. Przez te nasze proste posługiwania, uczymy się bezinteresownego życia dla drugiego człowieka. Dziękujemy Bogu, że raciborska ziemia przyjęła nas całym sercem . Codziennie odczuwamy dobroć Raciborzan. W czasie trudnych sytuacji naszej historii tj. jak powódź w Raciborzu – my zawsze byłyśmy otwarte na każde zawołanie. W roku 2020 kiedy prawie wszystkie siostry zostały dotknięte pandemią Covid 19, pod naszymi drzwiami bez przerwy Raciborzanie przynosili nam wiele darów, byśmy mogły szybko wyzdrowieć. Miłość rodzi Miłość. Tutaj jest nasz DOM… ANNUNTIATA, gdzie każda z nas może doświadczyć, że człowiek nie może się zrealizować, jak tylko poprzez bezinteresowny dar z siebie. Maryja nasza Matka to kryjówka… w której zgromadzili się wszyscy chorzy, biedni i porzuceni. Bóg dla nich stworzył to schronisko. Annuntiata to nasza Matka…

s. Dolores, Dorota Zok SSpS

worldssps   KLAUZUROWE  4bJOkejZ 400x400   MUZEUM   SINICUM  papieskie dziea misyjne   misje   ad gentes    centrum formacji   miva