ŁAWKA GO! IDZIE NOWE

“Chrystus żyje. (…) Wszystko, czego dotknie, staje się, młode, staje się nowe, napełnia się życiem” (Christus vivit 1). Mogli się o tym przekonać młodzi ludzie, którzy w dniach 25-27 października br uczestniczyli w spotkaniu “Ławka Go!” na Górze Świętej Anny.

Hasło “Idzie nowe” nawiązywało do adhortacji Papieża Franciszka, jak również do zmian zaplanowanych w diecezjalnym duszpasterstwie młodzieży. 

Program spotkania bogaty był w różnorodne punkty. Przede wszystkim Eucharystia, wspólna modlitwa Liturgią Godzin, nabożeństwo w duchu Taizé, wieczór uwielbienia. Ponadto młodzi uczestniczyli w konferencjach i warsztatach, zgłębili wiedzę na temat Europejskiego Spotkania Młodych, a także odwiedzili dom, który duszpasterstwo młodzieży otrzymało od Biskupa Andrzeja Czai.

Obecność Jezusa w życiu każdego człowieka, pochylenie się nad ludzką dolą i niedolą, Jego bliskość pośród codzienności oraz fragmenty adhortacji “Christus vivit” stały się tematem podejmowanych prac w grupach. Rozważanie tekstów biblijnych Ewangelii według św. Jana pozwoliło uczestnikom powrócić pamięcią do momentu prawdziwego doświadczenia spotkania z żywym Jezusem. Młodzi wraz z animatorami zastanawiali się, jak dobrze i świadomie przeżywać spotkania z Bogiem. Na nowo odkrywali siebie w tym spotkaniu, przyglądali się swoim uczuciom i emocjom, jak również zgłębiali stereotypy dotyczące wiary.

Ławka to przystanek w drodze, na której siada się tylko na chwilę, a potem wstaje i idzie dalej. Na ławce odbywają się spotkania. A podczas każdego spotkania obecny jest Jezus, który mówi: „Ja żyję między wami”. Obecność daje spotkanie. Dobre spotkanie prowadzi do bliskości. Bliskość rodzi miłość. „Ławka Go” to spotkanie ze starszym animatorem, który podzieli się swoim doświadczeniem Bożej obecności i troski. To również spotkanie z rówieśnikiem przy kubku kakao lub oranżady. Kolejny raz młodzi mogli przekonać się, że „spotkanie jest najważniejsze”.

s. Agnieszka Królikowska SSpS

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć