EKUMENIZM
W sobotę, 25. 01. br. o godz. 10.00, wzięłyśmy udział wraz z s. Jolantą Radomyską, diecezjalną referentką sióstr zakonnych diecezji opolskiej, i s. Moniką Polok w Eucharystii o jedność chrześcijan w ramach spotkania osób konsekrowanych w kościele Ducha Świętego w Opolu Winowie.
 
Mszę św. sprawował ks. bp. prof. dr hab. Andrzej Czaja wraz z ks. prof. dr hab. Zygfrydem Glaeserem. Towarzyszyło im dwóch przedstawicieli innych wyznań z Opola: pastor Mariusz Muszczyński ze Zboru Zielonoświątkowego “Ostoja” i ks. Wojciech Pracki, pastor Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Homilię ekumeniczną wygłosił bp Andrzej Czaja. Była to synteza razważań zaproponowanych przez chrześcijan z Malty, którzy przygotowali teksty liturgiczne na tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność. Biskup podkreślał cechy, w które powinien być wyposażony prawdziwy chrześcijanin: życzliwość, zaufanie do Bożej Opatrzności, hojność serca, gościnność czy pojednanie. Hasło na ostatni dzień wypadający w Święto nawrócenia św. Pawła, a zatem w sobotę właśnie, brzmiało: Hojność – przyjmij i daj.
 
Po Eucharystii zostałyśmy zaproszone na wspólną agapę. Miałyśmy okazję porozmawiać przy kawie z pastorami, siostrami zakonnymi innych zgromadzeń i parafianami z Winowa. Biskup udzielił głosu obu pastorom, którzy w bardzo życzliwy sposób podkreślali relacje z Kościołem rzymsko-katolickim, sens działań ekumenicznych I TEGO, co nas łączy.
 
Ostatnim punktem spotkania była konferencja wygłoszona przez ks prof. dr hab. Zygfryda Glaesera na temat spuścizny ekumenicznej św. Jana Pawła II w oparciu o wydaną 25 lat temu encyklikę Ut unum sint (Aby byli jedno). Ks. prof. podkreślał ducha ekumenizmu, który przenikał nauczanie papieża Polaka. Zwrócił uwagę, że już podczas swojego programowego wystąpienia w Kaplicy Sykstyńskiej w 1978 r. Papież Jan Paweł II skierował kurs Kościoła Rzymsko-Katolickiego na jedność chrześcijan. Prelegent wymieniał szereg działań papieża, które wskazywały na jego ekumeniczną optykę, jak choćby spotkania z przedstawicielami innych wyznań przy okazji podróży apostolskich do Ojczyzny. Najbardziej czytelnym znakiem opcji ekumenicznej jest niewątpliwie wspomniana encyklika.
 
Wszyscy przedstawiciele kościołów podkreślali fakt, iż na terenie diecezji opolskiej działania ekumeniczne trwają cały rok, nie ograniczają się tylko do tego jednego tygodnia w roku. Wspomniano olbrzymi wkład ks. abp. Anfonsa Nossola w działania na rzecz jedności kontynuowane obecnie przez ordynariusza ks. bp. Czaję.
 
s. Filipa Miś SSpS