Otwarcie „Domu Nadziei” w Opolu

W sobotę, 22 sierpnia br., w Opolu kardynał Konrad Krajewski – jałmużnik Papieża Franciszka, otworzył nową jadłodajnię dla bezdomnych w Opolu.

Ordynariusz Opolski Biskup Andrzej Czaja z grupą woluntariuszy na czele z s. Aldoną Skrzypiec wpadli na piękny pomysł, by regularnie robić kanapki dla bezdomnych w Opolu. Potem pojawił się nowy pomysł - prostej jadłodajni. Dobrzy ludzie pomogli, by budynek wyremontować i dziś jest już piękne miejsce, by ludzie samotni, biedni i bezdomni spotykali się na wspólnym śniadaniu.

Kardynał Konrad Krajewski był akurat w Polsce na urlopie, odwiedzając biednych… najpierw w Szczecinie, a potem w Opolu. Powiedział, że każda jadłodajnia, czy noclegowania dla biednych to najpiękniejsze sanktuarium dobroci i miłosierdzia, gdzie Jezus staje się żywy, w biednym człowieku. Oby jak najwięcej takich właśnie sanktuariów powstawało nie tylko w Opolu… Dla Kardynała Krajewskiego największą inspiracją było posługiwanie Świętemu Janowi Pawłowi II, który w swoim pokoju żył bardzo skromnie… Pewnego dnia Kardynał zauważył, że Papież ma w swojej szafie tylko 3 sutanny. Zapytał wtedy siostry, które troszczyły się o niego, dlaczego tylko trzy… Siostry uciszyły szybko Kardynała mówiąc, że gdyby Papież wiedział, że są trzy, to dwie by kazał od razu oddać innym… Podobnie jak sam Kardynał Krajewski, który dzieli swoje mieszkanie z bezdomnymi… Świat jest naprawdę pełen możliwości, by zrobić coś więcej dla Boga i człowieka.

s. Dolores Zok SSpS