40-lecie parafii w Mielcu

"W obecnym roku przypada czterdziesta rocznica istnienia parafii p.w. Ducha Świętego w Mielcu. Jest to okazja do złożenia dziękczynienia Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu za dar tworzonej przez te lata wspólnoty parafialnej i wznoszonej świątyni." - pisze w liście do parafian proboszcz parafii ks. Waldemar Ciosek.

8 maja rozpoczęły się Paschalne Rekolekcje, które poprowadził Salezjanin Ksiądz Dominik Chmielewski. Rekolekcje poprzedziło sobotnie Ogólnopolskie Spotkanie Mężczyzn Wojowników Maryi, które jest dostępne do obejrzenia dla wszystkich zainteresowanych na ich kanale YouTube.

W czwartek 13 maja na zakończenie Rekolekcji  w czasie Nabożeństwa Fatimskiego o godz. 1900 i procesji z figurą Matki Bożej Fatimskiej, ks. Dominik zawierzył na dalsze lata mielecką wspólnotę parafialną Maryi. Trzeba przyznać, że rekolekcje cieszyły się bardzo wielkim zainteresowaniem nie tylko wśród parafian, ale również wśród mielczan, a nawet z wielu miast Polski. 

W niedzielę 16 maja o godz. 1900 uroczystą Mszę Świętą wraz z Kapłanami Rodakami i z byłymi wikariuszami odprawił dawny wikariusz naszej parafii Ksiądz Biskup Jan Piotrowski. Wspólnie z Księdzem Biskupem przy ołtarzu stanęli Księża Rodacy i poprzedni wikariusze parafii. W tym wydarzeniu wzięli udział także wszyscy ministranci i lektorzy posługujący w parafii na przestrzeni 40 lat. Była to też dobra okazja do spotkania - po latach – z prezbiterami i parafianami. Biskup w swojej homilii podkreślił również znaczenie misyjnego posłannictwa i pracy sióstr w parafii.

W poniedziałek 17 maja odbyła  się pierwsza z czterech zaplanowanych konferencji popularnonaukowych o Duchu Świętym. O godz. 1700 w kaplicy - auli Świętego Michała Archanioła /dolny kościół/ rodak parafii Ksiądz dr Krzysztof Szebla pracujący obecnie we Lwowie na Ukrainie, wygłosi wykład „Kult Ducha Świętego, Jak czcić Parakleta”.

Proboszcz Parafii zachęca do udziału w kolejnych wydarzeniach, które z okazji jubileuszowych obchodów są przed nami:

"19 maja. dr. Jacek Jędrzejewski podejmie refleksję na temat „Co Duch Święty mówi dziś do Kościoła. Świeccy we wspólnocie Kościoła”.

26 maja wykład „Duch Święty, Od Ojca i Syna pochodzi…” wygłosi rodak ziemi mieleckiej Ksiądz prof. dr hab. Janusz Królikowski.

31 maja były wikariusz naszej parafii Ksiądz dr. Hab. Kazimierz Talarek wygłosi wykład „Historia kultu Ducha Świętego”.

Konferencje odbywać się będą o godz. 1700 w kaplicy - auli św. Michała Archanioła /dolny kościół/. Po wykładach nasi prelegenci w czasie Mszy Świętej o godz. 1900 wygłoszą homilię.

W piątek 21 maja do wspólnej modlitwy zapraszamy młodzież naszego miasta i mieleckich dekanatów. Były wikariusz naszej parafii Ksiądz dr Paweł Górski poprowadzi przygotowanie mieleckiej młodzieży do Uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

W sobotę 22 maja w Wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Świętego, o godz. 900 nabożeństwem Drogi Światła, odprawionym na placu kościelnym rozpoczniemy bezpośrednie przygotowanie do Uroczystości Zesłania Ducha Świętego. O godz. 1500 w kaplicy Jezusa Miłosiernego odmówimy Koronkę do Miłosierdzia Bożego. O godz. 1800 Pasterz naszej diecezji Ksiądz Biskup Ordynariusz Andrzej Jeż będzie przewodniczył centralnym uroczystościom rocznicowym. Wcześniej, o godz. 1700 Ksiądz Biskup nawiedzi kaplicę pw. Świętego Stanisława Kostki, gdzie kształtowały się  początki naszej parafii, a następnie w kościele będzie przewodniczył uroczystej dziękczynnej Eucharystii. Przed Mszą Świętą Ksiądz Biskup poświęci w dolnej części kościoła kaplicę - aulę pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła oraz salę „Dom Medytacji Słowa Bożego”, a w czasie Eucharystii poświęci kaplicę chrzcielną Przemienienia Pańskiego - Nowego Narodzenia - wotum parafii na 40 rocznicę istnienia.

W niedzielę Zesłania Ducha Świętego w czasie Mszy świętych będziemy modlić się o to, aby Duch Święty udzielał nam potrzebnych darów w realizowaniu naszego życiowego powołania. Kazania wygłosi nasz rodak Salwatorianin Ksiądz Paweł Wróbel.

W poniedziałek, w Święto Matki Kościoła, Maryi Oblubienicy Ducha Świętego zawierzymy przyszłość naszej parafii.

W niedzielę 30 maja przeżyjemy Dzień Wdzięczności za posługę Sióstr Służebnic Ducha Świętego w naszej parafii oraz Święto Dzieci. W czasie Mszy Świętych Siostry będą dawać świadectwo swojej posługi. O godz. 1700 Ksiądz Biskup Leszek Leszkiewicz będzie celebrował Eucharystię o nowe powołania kapłańskie i zakonne z naszej parafii.

20 czerwca o godz. 1930 będziemy mieli okazję wziąć udział w niecodziennym wydarzeniu artystycznym – będzie to: „Kantata Pastoralna - …przez Ciebie wszystko” w wykonaniu Chóru i Orkiestry Państwowej Szkoły Muzycznej z Mielca oraz solistów. Autorem tekstów i reżyserem jest nasz Ksiądz Proboszcz Waldemar, a muzykę i aranżacje orkiestrowe przygotował parafianin Pan Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej dr Ryszard Kusek.

Prosimy przyjąć zaproszenie do wspólnego świętowania, zwłaszcza w sobotę podczas Eucharystii o godz. 1800, a także w pozostałych wydarzeniach.

O szczegółach oraz ewentualnych zmianach związanych z pandemią będziemy informować w ogłoszeniach i na naszej stronie internetowej www.duch.mielec.pl

Niech Duch Święty w tym czasie pozwoli nam wszystkim jak najobficiej otworzyć się na Jego dary, charyzmaty i owoce."

 

z serdecznym pozdrowieniem wspólnota Prezbiterów Parafii Ducha Świętego oraz Rada Duszpasterska Parafii

  Zaproszenie na konferencje

plakat 40 lecie parafii