Siostrzany Dzień Wdzięczności

„Niezwykły dzień! Dzisiaj, to jest 20 maja 1985 roku- Wielki Poniedziałek szczególnie poświęcony w Zgromadzeniu Duchowi Świętemu.

W tym dniu za zgodą Matki Generalnej Annemarie Reich i biskupa ordynariusza Jerzego Albewicza został erygowany nowy dom Zgromadzenia w Mielcu- parafia Ducha
Świętego, diecezja tarnowska, województwo rzeszowskie”. Tymi słowami rozpoczyna się kronika wspólnoty Sióstr SSpS w Mielcu, od 36 lata zapisywana na większą chwałę Bożą i pożytkowi bliźniego. W tym roku parafia Ducha Świętego obchodzi 40-lecie powstania. Z inicjatywy proboszcza, ks. Waldemara Cioska, wśród wielu parafialnych wydarzeń pojawił się Dzień Wdzięczność wobec naszego Zgromadzenia i wszystkich sióstr związanych z tym miejscem. Przewinęło się ich wiele podczas minionego czasu.

31 maja, w uroczystość Trójcy Świętej, zebrało sięnas w Mielcu13 sióstr: s. Dawida Wałejko z Pieniężna, s. Zofia Senger z Nysy, oraz z Raciborza: s. Dolores Zok, s. Maria Gwiazda, s. Sławomira Sypek, s. Elżbieta Figurniak, s. Agnieszka Podles, s. Barbara Panfil, s. Ewa Piegdoń, będąca na urlopie misjonarka z Zambii oraz oczywiście obecna wspólnota: s. Dominika Jasińska, s. Luiza Żaczek, s. Barbara Pach i s. Marta Poświatowska.

Każda przybyła siostra zostawiła w Mielcu kawał lub kawałek serca. Wiele nieobecnych, a zaproszonych łączyło się z nami duchowo jak pierwsza przełożona: s. Innocencja Konkol w Domu św. Józefa w Raciborzu lub s. Bernadeta Jarzembińska, obecnie klazurowa s. Franciszka w Berlinie, czy poprzez transmisję internetową jak choćby s. Joanna Ćwikowska w Boliwii. Świętowanie Dnia Wdzięczności rozpoczęłyśmy wieczorną sobotnią Mszą świętą. S. Dolores dzielnie i z mocą głosiła kazania przez cały dzień, również w dojazdowej bursie i na Mszy świętej dla dzieci niepełnosprawnych. Dziękujemy!! My towarzyszyłyśmy jej gorliwie, włączając się w liturgię Słowa oraz jako schola wykonując nasze ulubione piosenki misyjno-powołaniowe:). Przy wyjściu z kościoła rozprowadzałyśmy nasze materiały animacyjne, ale przede wszystkim była to też okazja do spotkania się ze starymi znajomymi czy byłymi uczniami chociażby!

Głównym wydarzeniem tego dnia była uroczysta Msza święta pod przewodnictwem ks. biskupa Leszka Leszkiewicza, który podczas homilii zachęcił nas do ufnego kroczenia za Jezusem, dziękując za radosne dzielenie się Ewangelią przez tyle lat w diecezji tarnowskiej. Wspólnie modliliśmy się o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Następnie wszystkie siostry, kapłani oraz ks. biskup Leszek spotkaliśmy się na sympatycznej kolacji na plebanii, wspominając, dzieląc się doświadczeniami. W prezencie od ks. Cioska otrzymałyśmy modlitewnik parafialny„Przez Ciebie wszystko”, wydany specjalnie na okazję rocznicy 40- lecia.

„Im więcej dajemy, tym więcej otrzymujemy od Boga. Oto kwiaty, symbol naszej serdecznej pamięci i wdzięczności wobec Trójjedynego Boga oraz wszystkich spotkanych ludzi w parafii Ducha Świętego”. Niech słowa wypowiedziane podczas ofiarowania darów oddadzą naszą wielką wdzięczność za wielkie rzeczy, które nam są dane i podarowane przez pokolenia ofiarnych Poprzedniczek. Dziękujemy wszystkim przybyłym Siostrom oraz tym, które towarzyszyły nam modlitwą i życzliwą pamięcią! Jak
zawsze, zapraszamy do naszego Domu: dla wszystkich starczy miejsca!

s. Dominika Jasińska SSpS