Drukuj

Sukces

Prawie przy każdym domku w naszych wioskach jest napisane „Welcome”, co oznacza, ze każdy jest witany bardzo serdecznie. W Afryce PLD. gdzie żyje mieszanka ras, kultur, religii i narodowości, każdy chce być mile widziany w drzwiach sąsiada. I ciekawe jest to, ze ludzie próbują to robić nawet wtedy, kiedy nie znają witanego. „Welcome” napisane na kolorowo, na chodniku, na trawie, na drzwiach. Przypominają mi się ulice Belfastu w Irlandii Północnej, kiedy pierwszy raz widziałam ulice podzielone murami. Ci sami ludzie i tylko dwie religie: katolicy i protestanci odgrodzeni  od siebie, ponieważ bliskość prowadziła by ich do ponownej walki.
Pierwszym dzieckiem, które zmarło w naszej klinice z powodu AIDS był siedmioletni chłopak, którego ojciec pochodził z Indii, a Matka z naszego regionu Venda. Oboje już nie żyli. Babcia była dla niego wszystkim na tym świecie. Chłopak ten zawsze biegający po naszym podwórku tryskał radością, nie wiedząc nawet jak bardzo był chory. Kiedyś zapytałam jego babcie, co robi, ze on wygląda na takiego szczęściarza? Babcia usiadła i powiedziała „on się czuje wszędzie mile widziany, może dlatego ze jest inny, ludzie go bardziej kochają, podziwiają jego urodę, dzieci chętnie się z nim bawią i te nasze i hinduskie, żyje jak taki wolny ptak…” Pamiętam jego odejście w szpitalu i jego pogrzeb, to była manifestacja rożnych ras, kultur i religii na naszym małym wiejskim cmentarzu.
Wielkim sukcesem Afryki PLD. jest to, ze mimo trudności i różnic ludzie potrafią żyć razem. Jedni próbują zapominać o bolesnej przeszłości, a drudzy uczą się ze swoich błędów. Wiedzą, ze życie pełne sensu nie osiąga się dzięki kilku wielkim nieśmiertelnym czynom, ale dzięki wielu małym… i nie boją się przegrywać,  bo są świadomi, ze jeśli Człowieka nie można zniszczyć, to jest on zwycięzcą, nawet jeśli poniósł porażkę. Wartość człowieczeństwa nie zależy od osiągnięć, ale od ciągłego rozpoczynania na nowo, bez żalu i nienawiści.    

Kontakt

Zgromadzenie Misyjne Służebnic Ducha Świętego
Congregatio Missionalis Servarum Spiritus Sancti (CM SSpS)
ul. Starowiejska 152,
47-400 Racibórz
tel. (0-32) 415-50-51, 415-98-09 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Referat Powołaniowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Referat Misyjny Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego
ul. Starowiejska 152;
47 - 400 Racibórz
tel.32/415 95 84;
e-mail referat Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.: www.siostrymisyjne.pl
Konto Misyjne:
BGŻ 15 2030 0045 1110 0000 0061 7240 z dopiskiem "na cele Misyjne"

Intencje

wyslij