Drukuj

S. Caeliane - męczennica w obronie czystości

caelianeDar życia – darem miłości
 
Kolejny już raz Zgromadzenie Misyjne Służebnic Ducha Świętego przeżywa męczeńską śmierć swojej współsiostry Caeliany Klamminger, Austriaczki, która 24/25 marca 1945 r. zginęła w obronie czystości i niewinności, zastrzelona przez żołnierzy radzieckich w głubczyckich lasach.
 
Anna Klamminger (S. Caeliane) urodziła się 4 lutego 1919 r. w miejscowości Pönigl w Austrii, jako córka Johana Klamminger i Johanny z domu Schaffernak. Była najmłodszym dzieckiem wśród siedmiorga rodzeństwa. Jak czytamy w jej życiorysie: "Już jako dziecko myślałam o tym, by zostać siostrą zakonną. Czytając czasopisma misyjne dowiedziałam się o działalności Sióstr Misyjnych, jednocześnie budziła się we mnie tęsknota, bym mogła sama zostać taką Siostrą Misyjną. Moja tęsknota osiągnęła szczyt, gdy po raz pierwszy przebywałam za murami klasztornymi – były to 3 dniowe rekolekcje u Sióstr Miłosierdzia w Graz".
 
W 1936 r., w wieku 17 lat, Anna wstąpiła do Zgromadzenia Misyjnego  Służebnic Ducha Świętego w Stockerau, pod Wiedniem.  W dniu obłóczyn 8 czerwca 1939 r. przyjęła imię zakonne S. Caeliane. Pierwsze śluby zakonne złożyła 5 czerwca 1941 r.
 
Jako siostra zakonna uczęszczała do szkoły dla przedszkolanek "Córek Bożego Zbawiciela" w Wiedniu. Od 1941r. do 24 lutego 1943 r. zajmowała się pielęgnacją rannych w szpitalu ortopedycznym w Wiedniu oraz działała w parafii Serca Jezusowego w Mödling koło Wiednia. Zawsze potrafiła zachować spokój, pogodę ducha i ufność względem Boga oraz ludzi, dużo się modliła. Jej radość udzielała się też innym.
 
18 marca 1943 r. S. Caeliane wraz z Siostrami z Wiednia przyjechała do klasztoru Ojców Werbistów w Głubczycach. W urządzonym tam szpitalu dla rannych żołnierzy pracowały już Siostry z raciborskiego klasztoru Annuntiata.
 
Podczas frontu, kiedy wtargnęły do domu wojska rosyjskie, siostry musiały opuścić dom. Uciekały przed wojskiem udając się pieszo do następnej wioski w kierunku Racławic Śląskich przez Głubczyce – las. Z 24/25 marca 1945 r. w święto Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, w wieku 26 lat została tam zamordowana S. Caeliane w obronie swojej czystości i niewinności. Siostry słyszały jak wołała "Maryjo, Matko moja"… ale musiały uciekać dalej, nie wolno im było już do niej się zbliżyć. Ciało zamordowanej S. Caeliane leżało w tym miejscu bardzo długo, ponieważ było tam prawdziwe piekło podczas walk radziecko-niemieckich. Dopiero 9 czerwca 1945 r. Siostry znalazły jej zwłoki i pochowano ją na cmentarzu w Głubczycach.
 
Jak wspominają siostry: "czasem zdradzała cichą tęsknotę za męczeństwem i mówiła siostrom, że chciałaby w niebie mieć czerwoną szatę". Odeszła w szatach poplamionych krwią. Jej ofiara życia nosi znamiona miłości heroicznej.
 
23 października 1970 r. dzięki staraniom ks. Alojzego Spyrki – ówczesnego proboszcza parafii Matki Bożej w Raciborzu dokonano ekshumacji zwłok i pochówku na cmentarzu "Jeruzalem" w Raciborzu, obok grobów współsióstr z klasztoru Annuntiata.
 
Siostry chętnie nawiedzają jej grób, dziękując Trójjedynemu Bogu za dar życia i powołania zakonno-misyjnego, za wierność i odwagę w naśladowaniu Jezusa Chrystusa, aż do oddania własnego życia.
 
Przypatrując się jej życiu powołaniem misyjnym i postawie świadectwa aż do oddania wszystkiego Bogu jesteśmy przekonane, że s. Caeliane Klamminger należy do grona męczenników, którzy w okresie II wojny światowej oddali życie za Chrystusa. Dla nas jako misjonarek jest ona głębokim wsparciem w realizowaniu naszego zakonno-misyjnego powołania. Jesteśmy wdzięczne Bogu w Trójcy Jedynemu za dar S. Caeliany, ufając, że jej męczeńska ofiara pomoże nam  w odnowie i pogłębieniu naszego charyzmatu misyjnego.
 
S. Renata, Teresa Sałamacha, SSpS
 
Modlitwa o beatyfikację s. Caeliane Klamminger
 
Trójco Przenajświętsza, wielbimy Cię i dziękujemy Ci za płomienne powołanie misyjne s. Caeliane Klamminger.
Twoja służebnica przyjęła prześladowanie i przeciwności losu, a życie które w młodym wieku  w obronie czystości zostało jej brutalnie odebrane, powierzyła w ręce Matki Maryi. Prosimy Cię, by została policzona w poczet błogosławionych.
Niech świadectwo jej życia i śmierci będzie dla nas wzorem mężnego trwania przy Chrystusie i rozbudzi w nas gorliwość nowej ewangelizacji. 
Użycz nam Boże za wstawiennictwem s. Caeliane łaski…, o którą gorąco prosimy dla Twej większej chwały i dla uczczenia Twej wiernej służebnicy.
 
„Za zgodą Kurii Diecezjalnej w Opolu, nr 877/17/I, 29 czerwca 2017r.”
Zgromadzenie Misyjne Służebnic Ducha Świętego (SSpS)
ul. Starowiejska 152, 47-400 Racibórz
tel. (0-32) 415-50-51, 415-98-09
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
 
English version: 
Holy Triune God, we worship you and thank you for the burning missionary vocation of Sr. Caeliane Klamminger.  As a young woman, Your servant, Caeliane, accepted persecution and life's adversities.  She entrusted her life to Mary our Mother, a life which was brutally cut short in defence of her chastity.  We ask that she may be counted among your beatified servants. 
May the witness of her life and death be for us an example of courage in following Christ, and may it arouse in us zeal for the new evangelisation. 
God, through the intercession of Sr. Caeliane, give us the grace we ask ........for your greater glory and in honour of your faithful servant.
 
"With the permission of the Diocesan Curia in Opole, no. 877/17/I, 29 June 2017"
 

Kontakt

Zgromadzenie Misyjne Służebnic Ducha Świętego
Congregatio Missionalis Servarum Spiritus Sancti (CM SSpS)
ul. Starowiejska 152,
47-400 Racibórz
tel. (0-32) 415-50-51, 415-98-09 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Referat Powołaniowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Referat Misyjny Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego
ul. Starowiejska 152;
47 - 400 Racibórz
tel.32/415 95 84;
e-mail referat Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.: www.siostrymisyjne.pl
Konto Misyjne:
BGŻ 15 2030 0045 1110 0000 0061 7240 z dopiskiem "na cele Misyjne"

Intencje

wyslij