Św. Józef Freinademetz

on czwartek, 01 listopad 2012. Posted in Święci i błogosławieni

15.04.1852 urodzony w Oies/południowy Tyrol
25.07.1875 święcenia kapłańskie
27.08.1878 wstąpienie do seminarium misyjnego w Stelu
02.03.1879 jako misjonarz wysłany do Chin
28.01.1908 zmarł w Taikai (Chiny)
19.10.1975 beatyfikacja
05.10.2003 kanonizacja

Dzieciństwo i studia

Józef Freinademetz urodził się 15 kwietnia w Oies i dorastał w uroczych Dolomitach położonych w Południowym Tyrolu. Po ukończeniu szkoły podstawowej i gimnazjum wstąpił do seminarium duchownego. Mając 23 lata przyjął święcenia kapłańskie w Brixen (Południowy Tyrol), gdzie prawie dwa lata pracował jako duszpasterz.

Powołanie misyjne

Już podczas studiów i okresu szkolnego Freinademetz spotkał się z ideą misji. Jest rzeczą zadziwiającą, że bardzo spontanicznie zareagował na artykuł w gazecie diecezjalnej Brixen, który opisywał nowo założony Dom Misyjny w Steyl. Po paru tygodniach złożył podanie o przyjęcie do tegoż Domu, gdzie zostaje przyjęty w dniu 27 sierpnia 1878 roku. W tym czasie „Stowarzyszenie Słowa Bożego“ istnieje już trzy lata. Po tym jak Freinademetz zdecydował się zostać misjonarzem, opuszcza po raz pierwszy swoją „górzystą ojczyznę“. Już po roku razem z Johannem Baptist von Anzer wyruszają w podróż do Chin.
Anzer i Freinademetz byli pierwszymi misjonarzami, którzy zostali wysłani ze Steylu.

Początki w Chinach

Wraz z przybyciem do Chin spełniają się jego marzenia, aby nawracać pogan.
Freinademetz przybliża się do chińskiej kultury przez ubiór i fryzurę. Zmienia swoje imię na „Fu Joshei Shenfu“ (kapłan szczęścia) i zaczyna studiować język chiński. Jest gotów wiele w swoim życiu zmienić. Spotyka się jednak z brakiem zrozumienia. Problemem jest, że żaden z Chińczyków nie chce „otworzyć swych ramion i prosić go o pomoc“, tak jak on tego oczekiwał. Zupełna niechęć Chińczyków do jego inicjatywy, powoduje, że zaczyna wiele rzeczy na nowo postrzegać. Dochodzi do wniosku, że to właśnie on jest tym obcym. Obcym, który podważa sposób życia Chińczyków nie będąc o to proszony.

Inkulturacja

Freinademetz dostrzega, że nie starał się dotrzeć do ludzi. Zdaje sobie również sprawę, że jego wcześniejsze postępowanie nie miało nic wspólnego z cierpliwą nauką, że potrzebny jest mu długotrwały proces wewnętrznej przemiany. Wyjście naprzeciw ludziom, ich warunkom życia, kulturze i religii to proces bolesny, gdyż wymaga pozbycia się dotychczasowych uprzedzeń. Począwszy od ubioru, następnie przez zmianę imienia, a po dwóch latach formułuje swój życiowy program: przez całe życie „uczyć się chińskiego sposobu myślenia, chińskiego zwyczaju i charakteru“.
Po pięciu latach pracy, 15-go sierpnia 1886 zapisuje w swoim pamiętniku:
„Los zapadł bracie Józefie: módl się, pracuj, cierp i znoś wszystko, przez całe życie dla twoich ukochanych Chińczyków, abyś pod koniec życia, na łożu śmierci mógł zasnąć przy twoich drogich Chińczykach. Żegnaj! Po raz ostatni kochana ojczyzno zza oceanu“.
W tym tkwi jego poznanie; jeśli chcesz nawracać drugiego człowieka, musisz go najpierw pokochać.

Rozwój misji w Chinach

29 lat pobytu w Chinach zmieniają Tyrolczyka w prawdziwego Chińczyka. Po początkowym poczuciu wyobcowania i braku kontaktu z otoczeniem powstaje głęboki związek Józefa z Chinami. Pomimo trudności i dzięki osobistym wyrzeczeniom razem z Johannem Baptist von Anzer rozwija misję w południowej prowincji Shantung. Ani niechęć, ani przemoc, nie są w stanie zmienić jego przekonania, że Chińczycy są dla niego wszystkim. Misję swoją realizował głosząc ludziom miłość Stworzyciela. Był on wędrownym misjonarzem, administratorem i nadzorcą misji.
“Jego dobroć była tego typu, że nigdy nie ustaje i podbija serca, jego cierpliwość jest niewyczerpalna a miłość do blizniego tak wielka, że on sie w tym sam zapominał”. Tak został opisany Freinademetz przez swojego współbrata.
Józef Freinademetz był wspaniałym człowiekiem oraz dobrym przykładem dla ludzi w Chinach i południowym Tyrolu. Dla misji werbistów na całym świecie stał się doskonałym wzorem dobrotliwego i w pełni dopasowanego do danej kultury misjonarza.

Comments (0)

Leave a comment

You are commenting as guest.

Kontakt

Zgromadzenie Misyjne Służebnic Ducha Świętego
Congregatio Missionalis Servarum Spiritus Sancti (CM SSpS)
ul. Starowiejska 152,
47-400 Racibórz
tel. (0-32) 415-50-51, 415-98-09 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Referat Powołaniowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Referat Misyjny Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego
ul. Starowiejska 152;
47 - 400 Racibórz
tel.32/415 95 84;
e-mail referat Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.: www.siostrymisyjne.pl
Konto Misyjne:
BGŻ 15 2030 0045 1110 0000 0061 7240 z dopiskiem "na cele Misyjne"

Intencje

wyslij