Św. Arnold Janssen

on piątek, 02 listopad 2012. Posted in Święci i błogosławieni

05.11.1837 urodzony w Goch/ Pruska Nadrenia (Niemcy)
15.08.1861 Święcenia kapłańskie
08.09.1875 Poświęcenie Domu Misyjnego w Steylu
Założenie Zgromadzenia Słowa Bożego(SVD)
08.12.1889 Założenie Zgromadzenia Służebnic Ducha Świętego (SSpS)
1896 Założenie Zgromadzenia Służebnic Ducha Świętego od Wieczystej Adoracji (SSpSAP)
15.01.1909 zmarł w Steylu (Holandia)
19.10.1975 Beatyfikacja
05.10.2003 Kanonizacja

Dzieciństwo i studia

Arnold Janssen urodził się 5 listopada 1837 w Goch w prowincji Pruska Nadrenia, gdzie wzrastał wraz z dziewięciorgiem rodzeństwa. Odznaczał się sumiennością w nauce, a od rodziców odziedziczył głęboką pobożność.
Jako młody człowiek studiuje matematykę i nauki przyrodnicze w Münster i Bonn uzyskując wyższy stopień nauczycielski. Przez następne dwa lata studiuje teologię w seminarium w Münster.
15 sierpnia 1861 otrzymuje święcenia kapłańskie. Po święceniach rozpoczyna pracę w gimnazjum w Bocholt, gdzie miał opinię surowego, ale sprawiedliwego nauczyciela. Odznacza się głęboką czcią do Serca Jezusowego angażując się w pracę propagującą Apostolstwo Modlitwy, tak że 1869 roku mianowany zostaje jego dyrektorem diecezjalnym.

Misyjne powołanie

Stopniowo budzi się w nim świadomość duchowego głodu ludzi spoza granic diecezji, która w końcu staje się jego troską o misje Kościoła na całym świecie. W 1873 rezygnuje z pracy nauczycielskiej i rozpoczyna wydawanie miesięcznika „Mały Posłaniec Serca Jezusowego“. Pismo propagowało misje wewnętrzne, ale wskazywało również na rolę i potrzebę misji zewnętrznych oraz zachęcało do założenia seminarium misyjnego w Niemczech. W tych trudnych czasach »Kulturkampfu« trudno było ludziom angażować się w podobne idee, toteż po jakimś czasie rozpoznaje, że to jego Bóg wzywa do podjęcia się tego dzieła.
To były niespokojne lata. Arnold Janssen nic nie mówił o swoim przedsięwzięciu założenia domu misyjnego, jednak nad nim rozmyślał i powoli realizował. „W czasie kiedy wszystko się burzy, musi powstać coś nowego!” – powiedział on.

Stara gospoda nad Mozą

Z błogosławieństwem niektórych biskupów sam poświęcił 8 września 1875 starą gospodę na pierwszy Dom Misyjny, który zakupił tuż przy granicy niemieckiej w Steylu (Holandii). To była godzina narodzenia Zgromadzenia Słowa Bożego, jak brzmi oficjalna nazwa misjonarzy Werbistów. Warunki życiowe w starym budynku były więcej niż skromne. Jednak rozpoczął kształcenie misjonarzy i już 2 marca 1879 dwaj pierwsi misjonarze Josef Freinademetz i Johann Baptist von Anzer wyruszyli do Chin.
Arnold Janssen rozpoznał jak ważne były czasopisma, dla budzenia powołań misyjnych, jak również do zdobywania potrzebnych środków finansowych. Dlatego, już cztery miesiące po poświęceniu Domu, założył własną drukarnię i od stycznia 1878 rozpoczął wydawanie czasopisma rodzinnego „Stadt Gottes”. Liczba studentów nieustannie rosła, co wymagało ciągłej rozbudowy Domu. Wielu ochotników wspierało pracę misyjną pomagając przy budowie.

Założenie żeńskich Zgromadzeń

Wśród ochotników pomagających w Domu Misyjnym znalazło się również kilka kobiet. Ich celem i pragnieniem było służyć jako misjonarki głoszące Ewangelię. Ich pragnienie i wieloletnia wierna posługa, jak również coraz bardziej wzrastające przekonanie Arnolda o potrzebie kobiet na misjach, skłaniają go do decyzji o założeniu Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego (8.12.1889, SSpS,). Już sześć lat później pierwsze siostry wyruszają do Argentyny.
W 1896 Arnold Janssen wybiera kilka spośród sióstr, by założyć kontemplacyjną gałąź, Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego od Wieczystej Adoracji (SSpSAP). Ich misyjną posługą jest nieustanna adoracja Najświętszego Sakramentu w intencjach Kościoła, a szczególnie w intencjach obydwu czynnych Zgromadzeń.

Dzieło życia

Jego życie odznaczało się nieustannym poszukiwaniem woli Bożej, głębokim, niezłomnym zaufaniem Bożej Opatrzności i ciężką pracą. We wszystkich zakątkach ziemi rosły wspólnoty misjonarzy i misjonarek podejmujące nowe misyjne wyzwania. Arnold Janssen umiera 15 stycznia 1907 w Steylu. W tymże roku trzy Zgromadzenia liczą razem 1.500 ojców, braci, sióstr misyjnych i sióstr od wieczystej adoracji pracujących w Chinach, Włoszech, Argentynie, Austrii, Brazylii, Nowej Gwinei, USA, Chile, Japonii i na Filipinach. Obecnie jest ponad 10.000 misjonarek i misjonarzy pochodzących z 70 krajów, którzy należą do wielkiej rodziny Arnoldowej.

Comments (0)

Leave a comment

You are commenting as guest.

Kontakt

Zgromadzenie Misyjne Służebnic Ducha Świętego
Congregatio Missionalis Servarum Spiritus Sancti (CM SSpS)
ul. Starowiejska 152,
47-400 Racibórz
tel. (0-32) 415-50-51, 415-98-09 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Referat Powołaniowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Referat Misyjny Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego
ul. Starowiejska 152;
47 - 400 Racibórz
tel.32/415 95 84;
e-mail referat Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.: www.siostrymisyjne.pl
Konto Misyjne:
BGŻ 15 2030 0045 1110 0000 0061 7240 z dopiskiem "na cele Misyjne"

Intencje

wyslij