Drukuj

List z Togo - Helota - 02.2016

Togo – Helota, 15.01.2016r.

Kochane Siostry i Dobrodzieje !

Życzę również wielu łask za wstawiennictwem naszego świętego Założyciela. Życzę nam wszystkim zapału misyjnego i miłości do ludzi, do których posyła nas Pan…
Jeżeli chodzi o konkretna pomoc na dzień dzisiejszy, mamy taki pomysł z siostrami. W gimnazjum po sąsiedzku brakuje ławek w klasach - dzieciaki siedzą po czworo w ławce- Zresztą, ławek brakuje i w podstawkach w Helocie, Nandundji, Labarkucie, tam udało nam się dzięki dobrodziejom « podarować » 15 ławek w tym roku, bo w szkole nie było ani jednej ławki. Jeżeli mogłoby by to być « interesujące » dla dzieci czy dla dobrodziejów, można by sfinansować jakieś ławki, a część przydałaby się na pomoce szkolne i naukę zawodu. (za ławkę płaciłyśmy w 2015 po 13 500 FCFA od sztuki, tj. jakieś 20,5 Euro).
Obecnie np. mamy też na utrzymaniu dwie dziewczyny w Beninie (tam gdzie byłam poprzednio, jedna to Odette, ta od s. Justyny, która ma adopcję). Uczą sie one tkania na maszynie i fryzjerstwa równocześnie. Poza tym są dzieciaki w Kante i Karze w gimnazjum i w Liceum, tak że pieniądze są ciągle potrzebne. W Helocie staramy się pomagać naszym dzieciom z parafii, zwłaszcza « Dzieciom misyjnym ».

Zobacz zdjęcia

* * * Helota – Togo 1.03.

ciąg dalszy… Pozdrawiam serdecznie i przesyłam zdjęcia z naszego gimnazjum w Helocie.

Tak wygląda szkoła. Jest porządnie zbudowana, ma 4 duże klasy. (Zdjęcie 1) Pierwsza klasa gimnazjum podzielona jest na « dwie sekcje » A i B, ponieważ uczniów w sumie jest około 200.(sekcja B uczy sie pod prowizorycznym zadaszeniem). Druga klasa gimnazjum ma jedna sekcje, ale za to uczniów jest około 130. Tak jest co roku, ponieważ część dzieci nie zdaje do drugiej klasy, część opuszcza szkołę. W trzeciej klasie jest około 80 uczniów, a w ostatniej-czwartej, około 40.
Na wioskach, duża część dzieci kończy zaledwie podstawówkę, te które zaczynają gimnazjum , w większości nie dochodzą do końca, statystycznie, około 40% dzieci kończy gimnazjum i to nie wszystkie ze świadectwem ukończenia gimnazjum.
W naszej szkole, tak jak we wszystkich szkołach na wioskach brakuje ławek. W naszej szkole dzieci siedzą po troje, czworo i więcej. Potrzeba jest naprawdę wielka…..
(Zdjęcie 2) -Zeszyty obkłada sie workami po cemencie, bo taki papier wytrzymuje rok.
Za ścianę południową służy plecionka, bo od 15 mocno grzeje z tej strony Klasa 1 B w Gimnazjum w Helocie.
(Zdjęcie - 3) Obowiązuje mundurek. Chłopcy- długie spodnie i bluzka « khaki », dziewczynki – spódniczka « khaki » i biała bluzka. Jak widać dziewczynek chodzi do szkoły dużo mniej niż chłopców… (4 zdjęcie): Lekcja matematyki w drugiej klasie (5 zdjęcie) - Druga klasa gimnazju w Helocie. 130 dzieci w jednej klasie.
(6 zdjęcie) Uśmiech od Nikoli, dla koleżanek i kolegów z Polski (7 zdjęcie) -Grono nauczycielskie.
Bóg zapłać za « juz » okazaną pomoc.
Pozdrawiam serdecznie i łączę się w modlitwie

s. Aldona Wysocka – Togo – Helota

Kontakt

Zgromadzenie Misyjne Służebnic Ducha Świętego
Congregatio Missionalis Servarum Spiritus Sancti (CM SSpS)
ul. Starowiejska 152,
47-400 Racibórz
tel. (0-32) 415-50-51, 415-98-09 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Referat Powołaniowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Referat Misyjny Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego
ul. Starowiejska 152;
47 - 400 Racibórz
tel.32/415 95 84;
e-mail referat Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.: www.siostrymisyjne.pl
Konto Misyjne:
BGŻ 15 2030 0045 1110 0000 0061 7240 z dopiskiem "na cele Misyjne"

Intencje

wyslij