Drukuj

Dlaczego warto obejrzeć film "Do Światła"?

Alojzy Liguda10 czerwca br. w kościele pw. Ducha Świętego w Opolu-Winowie odbyła się premiera filmu o bł. o. Alojzym Ligudzie SVD pt. „Do światła”. Wydarzenie to zgromadziło licznych wiernych winowskiej parafii, skąd pochodził Błogosławiony Męczennik, jego krewnych, a także przedstawicieli Rodziny Arnoldowej - Ojców Werbistów oraz Siostry Służebnice Ducha Świętego.
 
 
Inicjatorką produkcji filmu była p. Beata Maliszkiewicz, która przy współpracy z p. Markiem Zarankiewiczem, ks. Waldemarem Klingerem, ks. Eugeniuszem Plochem (obecnym proboszczem parafii) oraz o. Henrykiem Kałużą SVD przez 3 lata gromadziła materiały dotyczące o. Alojzego.
 
Film dokumentalny to nie tylko historia księdza, który cierpiał w obozie w Dachau, ale przede wszystkim poruszająca serce historia o człowieku, którego życie jest świadectwem mocy działania łaski Bożej, uzdalniającej do wielkiego heroizmu aż do męczeńskiej śmierci. Do ostatnich chwil życia było w nim ojcowskie poczucie odpowiedzialności za każdą osobę. Bez względu na płeć, narodowość czy wyznawaną wiarę.
 
Przez 90 minut film przeprowadza widza przez życie werbisty od dzieciństwa, poprzez codzienność w rodzinnym Winowie, wstąpienie do Zgromadzenia Słowa Bożego, podjętą pracę wychowawczą młodzieży, aż do wywiezienia do obozu w Dachau. O. Liguda nosił w sercu pragnienie pracy misyjnej. Jego misją stała się natomiast ofiara z własnego życia. Można powiedzieć, że to najobfitszy zasiew, który przyniósł dojrzały plon. Został zapamiętany jako człowiek wybitnej działalności i odwagi, a także serdecznie dobry, który z miłości do Boga i do człowieka jednoczył różne środowiska.
 
Ofiarna miłość, niezachwiana nadzieja oraz żywa wiara o. Ligudy wynikała z jego głębokiego zjednoczenia z Chrystusem. Poddawany bolesnym próbom, ciężkiej pracy, chorobie, znosił je w pokoju. Nawet w najtrudniejszych sytuacjach odznaczał się nadzieją, wytrwałością, radością. Innym dodawał otuchy, był życzliwy i rozładowywał napięcia żartami. Był prawdziwym apostołem optymizmu, uśmiechu i humoru. Obdarowany przez Boga licznymi talentami oraz szczególną głębią życia religijnego, podnosił na duchu i wlewał nadzieję w serca bliźnich. O. Alojzy Liguda SVD jest świadectwem zwycięstwa Tego, który pierwszy umiłował (por. Rz 8, 37). Złożył całkowity dar z siebie, radykalnie przylgnął do Chrystusa oraz wiernie służył bliźnim. Jak sam mówił: „Trzeba być samem dobrym, aby rodzić dobre owoce. Oto i wszystko!”
 
Po premierze odbyło się spotkanie, podczas którego uczestnicy seansu dzielili się refleksjami dotyczącymi filmu. Pierwsi widzowie nie kryli wzruszenia i łez. Film pomógł poznać winowskiego męczennika z innej, nieznanej dotąd strony. Polecam ten film każdemu, kto nie widzi sensu cierpienia oraz tym, którzy boją się przyznawać do swojej wiary i którym brakuje determinacji w kroczeniu za Jezusem.
 
s. Agnieszka Królikowska SSpS
Zdjęcie: www.werbisci.pl
 

Kontakt

Zgromadzenie Misyjne Służebnic Ducha Świętego
Congregatio Missionalis Servarum Spiritus Sancti (CM SSpS)
ul. Starowiejska 152,
47-400 Racibórz
tel. (0-32) 415-50-51, 415-98-09 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Referat Powołaniowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Referat Misyjny Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego
ul. Starowiejska 152;
47 - 400 Racibórz
tel.32/415 95 84;
e-mail referat Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.: www.siostrymisyjne.pl
Konto Misyjne:
BGŻ 15 2030 0045 1110 0000 0061 7240 z dopiskiem "na cele Misyjne"

Intencje

wyslij