Drukuj

Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za dzieło nowych powołań

20180211 120752W dniach 9-11 lutego br. odbyła się Ogólnopolska Kongregacja Osób Odpowiedzialnych za Duszpasterstwo Powołań i Wspierających Powołania. Miejscem spotkania było Centrum świętego Jana Pawła II w Krakowie, znajdujące się nieopodal łagiewnickiego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. „Święty Jana Paweł II – wychowawca powołań” - tak brzmiał tytuł spotkania. Uczestniczyło ok. 60 osób. Nasze Zgromadzenie reprezentowały: s. Gabriela Tacica i s. Francesca Ratajczak. Był też obecny ojciec Paweł Gałła SVD. 
 
 
Pierwszego dnia, wieczorem bp Marek Solarczyk, który jest delegatem KEP ds. powołań w Polsce, wygłosił konferencję poświęconą nauczaniu św. Jana Pawła II na temat powołań. Podkreślił między innymi, że podstawową troską o powołania jest modlitwa, bo udzielenie daru powołania jest zawsze suwerenną decyzją samego Boga.  Poza tym ksiądz bikup  zaznaczył, że zadaniem duszpasterzy młodzieży jest obudzenie w ludziach młodych człowieka wewnętrznego, a więc zwrócenie uwagi na jego rozwój duchowy.  
 
W kolejnym dniu, który rozpoczęliśmy wspólną modlitwą jutrzni w kaplicy relikwii św. Jana Pawła II, pierwsze wystąpienie miał ks. Jacek Piotrowski CM, duszpasterz powołań. Prelegent, który podjął temat: „Kryzys powołań”, najpierw spróbował zdiagnozować obecną sytuację powołaniową. Krótko scharakteryzował postawy młodych odnośnie do możliwości pójścia drogą powołania, ukazując jednocześnie ważną rolę w życiu rozeznających swoją życiową drogę tych, którzy już kroczą drogą powołania. Młodzi szukają autentycznych świadków radosnego przeżywania powołania, ludzi mających pasję dla spraw Bożych, wspólnot żyjących Ewangelią. Następnie ks. Jacek podkreślił, że zadanie duszpasterzy powołań polega przede wszystkim na towarzyszeniu młodzieży z pełnym poszanowaniem ich wolności w podejmowaniu decyzji odnośnie do powołania. Co więcej, młodzi potrzebują osób duchownych, potrzebują ich wsparcia i rady w szukaniu odpowiedzi na ważne pytania. Praca powołaniowa nie może być pod żadnym pozorem „łowieniem” kandydatów czy działalnością mającą znamiona reklamy. Takie podejście blokuje autentyczny proces rozeznawania powołania. Dobrą działalność powołaniową można określić w trzech słowach: modlitwa, czas i media. 
 
Kolejny temat poruszony na Kongregacji związany był z przygotowaniami do rozpoczynającego się w październiku br. XV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów poświęconego młodzieży, a zwłaszcza relacjom między młodzieżą, wiarą i powołaniem. Temat przybliżył uczestnikom Kongregacji ks. Emil Parafiniuk, bezpośrednio włączony w sprawy Synodu. Celem Synodu jest ożywienie w Kościele zaangażowania dla duszpasterstwa młodzieży i jednocześnie powołań. Ma on pobudzić wezwanych przez Boga do wzięcia odpowiedzialności za swoje powołanie i za rozwój powołań w Kościele. Ks. Emil przedstawił wnikliwie analizę odpowiedzi na jedno z pytań zawartych w ankiecie wypełnianej przez ludzi młodych. Pytanie dotyczyło form towarzyszenia ludziom młodym w naszym kraju: Jakie formy towarzyszenia dostrzegają i doceniają ludzie młodzi? W ankiecie wymienione zostały: ŚDM, rekolekcje powołaniowe, ruchy i wspólnoty, przygotowanie do bierzmowania, i osobiste towarzyszenie, spowiedź, służba liturgiczna, portale społecznościowe, Lednica  i inne duże wydarzenia, adoracje i konferencje, wolontariat, duszpasterstwo obecności i  towarzyszenie. 
 
Warto pamiętać o pięknej inicjatywie, jaka powstała w związku z Synodem. Podczas jego trwania będzie swoista sztafeta modlitwy, czuwanie nocne na Jasnej Górze w intencji prac Synodu. Referenci powołaniowi wyrazili chęć czuwania 3 X br., w dniu rozpoczęcia Synodu.
 
Ks. Emil jako duszpasterz młodzieży zaznajomił uczestników spotkania z inicjatywami związanymi z następnymi ŚDM w Panamie. Zachęcał do bycia obecnym w tym wydarzeniu. Każdy uczestnik otrzymał książkę pt. „Misja Panama”, którą napisał o. Józef Gwóźdź, werbista. Jest ona zarówno świadectwem o powołaniu misyjnym realizowanym w Panamie, jak również dobrym przewodnikiem dla młodzieży udającej się w styczniu 2019 r. do tego kraju.
 
Podczas naszych spotkań uprzywilejowanym czasem jest praca w grupach dzielenia. Tak było i tym razem. Dzielenie doświadczeń pracy na rzecz ludzi młodych i pomocy w rozeznawaniu powołania ubogaciło każdego z uczestników. 
 
W niedzielę, po wspólnej Eucharystii w kościele w Sanktuarium św. Jana Pawła II, mieliśmy niezwykle piękne spotkanie z p. Wandą Półtawską. Usłyszeliśmy słowa pełne mądrości i nasiąknięte nauczaniem św. Jana Pawła II, inspirujące do wzięcia odpowiedzialności za tych, którzy są nam powierzeni. Pani Wanda podkreślała wielokrotnie nieocenioną rolę wychowania, polegającą na kształtowaniu wnętrza młodego człowieka. Mówiła, że całe działanie Jana Pawła II miało na celu przekonanie ludzi, że mają duszę oraz o wielkiej wartości spowiedzi i kierownictwa duchowego w życiu człowieka, zwłaszcza młodego. Ta, jak sama się określiła, współpracownica świętego papieża w wychowywaniu młodych, zauważyła, że osoby powołane obecnie mniej czasu spędzają z młodzieżą i to także ma wpływ na ilość powołań. Ta niezwykła kobieta stwierdziła, iż świat jest taki, jacy są ludzie, a życie ludzkie jest pasjonujące. Wszyscy obecni na tym spotkaniu czuliśmy się głęboko zainspirowani słowami, z których tchnęła prawda. 
 
Jak zauważył ks. bp Marek Solarczyk, choć Synod jeszcze się nie rozpoczął, to jego owoce już stają się widoczne. Jesienna Kongregacja odbędzie się na Górze św. Anny i będzie wspólnym spotkaniem duszpasterstwa młodzieży i duszpasterstwem powołań, z udziałem przedstawicieli młodzieży. Widać potrzebę połączenia działania, bo właśnie typową cechą młodości jest potrzeba rozeznania swego życiowego powołania, i w tym młody człowiek potrzebuje mądrego towarzyszenia osób, które już rozpoznały swoje powołanie.   
 
Całemu spotkaniu patronowała św.Faustyna i św. Jan Paweł II. Wszyscy byliśmy bardzo wdzięczni za chwile spędzone w tym szczególnym miejscu. Niech przykład i wstawiennictwo świętych wyprasza dar nowych powołań dla całego Kościoła.
 
Opracowała s. Francesca Ratajczak SSpS
 

Kontakt

Zgromadzenie Misyjne Służebnic Ducha Świętego
Congregatio Missionalis Servarum Spiritus Sancti (CM SSpS)
ul. Starowiejska 152,
47-400 Racibórz
tel. (0-32) 415-50-51, 415-98-09 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Referat Powołaniowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Referat Misyjny Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego
ul. Starowiejska 152;
47 - 400 Racibórz
tel.32/415 95 84;
e-mail referat Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.: www.siostrymisyjne.pl
Konto Misyjne:
BGŻ 15 2030 0045 1110 0000 0061 7240 z dopiskiem "na cele Misyjne"

Intencje

wyslij