Poświęcenie ikony w Rybniku
23 marca 2019 w kościele parafialnym pw. Królowej Apostołów w Rybniku o. Andrzej Zalewski - misjonarz werbista obrządku bizantyjskiego - poświęcił dla nas, czyli sióstr Służebnic Ducha Świętego, Ikonę Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.
Od dwóch lat mieszkamy i posługujemy w tej parafii. Ale dopiero niedawno otrzymałyśmy Ikonę, która dzisiaj zawisła w naszej klasztornej kaplicy. Napisała ją dla nas siostra Magdalena Szwankowska z Sulejówka. Pisząc omadlała ją przez wiele miesięcy. Kiedy Ikona dotarła do Rybnika, szukałyśmy sposobnej okazji, by mogła zostać poświęcona w kościele parafialnym. Najlepszym momentem na to okazała się Liturgia obrządku bizantyjskiego, w której Ikona zajmuje centralne miejsce. Ojciec Andrzej - na stałe posługujący w Rosji a tymczasowo przebywający w Rybniku - zaprosił parafian i wszystkich chętnych do przeżycia tego niecodziennego wydarzenia.
 
 
20190323 150658Liturgia w tym obrządku trwa około trzech godzin a my zdziwiliśmy się, jak szybko ten czas minął, gdyż tak bardzo poruszająca była dla nas Boska Liturgia - jak ją nazywają katolicy obrządku bizantyjskiego. Na samym końcu Ojciec dokonał poświęcenia naszej Ikony, a po nim wszyscy uczestnicy podchodzili, całując ją, modląc się i wypraszając za wstawiennictwem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy potrzebne łaski. Niezapomniany moment pełen wzruszenia, a nawet łez. Po zakończonej Liturgii przeniosłyśmy ikonę do naszej klasztornej kaplicy. Odtąd tu jest jej miejsce. Ufamy, że Maryja roztacza płaszcz swojej opieki nie tylko nad naszą wspólnotą, ale nad wszystkimi parafianami, uczestnikami tej liturgii i wszystkimi ludźmi. Na długo to wydarzenie pozostanie w naszej pamięci.
 
S. Jolanta Gołkowska SSpS
 
 
20190323 150921 20190323 152112 20190323 152058