Z serca do serca

Czas wiosny i lata, to czas przylotów, odlotów naszych Sióstr Misjonarek. Za wszystko trzeba nam dziękować Panu Bogu, bo po dwóch latach pandemii, nadchodzące wakacje dają nadzieję na coraz szersze otwieranie granic i w miarę normalne podróżowanie.

Siostry Misjonarki przylatują do Warszawy, Krakowa i Katowic. Siostry starają się odwiedzać nasze wspólnoty w różnych częściach Polski. Gościliśmy w naszym Domu Annuntiata O.Jerzego Faliszka SVD oraz jego siostrę s. Jadwigę Faliszek, misjonarkę z PNG. O. Jerzy Faliszek pracuje jako misjonarz w Argentynie, gdzie pełni swoją posługę kapłańsko-misyjną. Razem z dziećmi w Argentynie zorganizował akcję „z Serca do Serca”, którzy solidaryzują się z dziećmi Ukrainy. Dzieci z różnych parafii w Argentynie pamiętają w modlitwie o swoich rówieśnikach, ale i przesłały specjalnie zrobione dla nich rysunki, malowidła z podpisami, przesłaniami, a nawet hojnymi darami pieniężnymi dla Ukrainy.

O. Jerzy pomyślał i o ukraińskich dzieciach, które goszczą w naszych domach na terenie Annuntiata, z ich najbliższymi. Zorganizował więc piękne, rodzinne spotkanie z dziećmi na terenie naszego klasztoru. Ojciec przybliżył im i podzielił się swoją misjonarską pracą. Każdy, kto słuchał Ojca podziwiał jego zapał, radość i entuzjazm bycia Misjonarzem. Dzieci z zachwytem słuchały Ojca, podziwiały jego argentyński
ubiór i uczyły się kilka zwrotów i piosenek argentyńskich. Dla każdego dziecka był przygotowany przez Ojca podarunek z owocami i słodyczami oraz kartki ręcznie malowane, rysowane z przesłaniami w j. hiszpańskim a nawet ukraińskim. Wielką uciechą i niespodzianką było dla dzieci ukraińskich otrzymanie tych podarunków. A potem gra w piłkę nożną z Ojcem Jurkiem poza terenem naszej posiadłości.

Dzieci na długo zapamiętają ten piękny gest dobroci i solidarności. Nasz Ojciec niebieski jest pełen radości i wesela. Chce by jego dzieci były szczęśliwe, bo ” „Królestwo Boże.. to pokój i radość, które daje Duch Święty.” (Rz 14:17) Prośmy dalej o pokój, by ustały wojny na świecie, by we wszystkich zakątkach ziemi niewinne dzieci mogły żyć godnością dziecka Bożego. Jezu ufamy Tobie! Do tego spotkania dołączyła się też s. Jadwiga Faliszek. Siostra, krótko przedstawiła się i przybliżyła dzieciom i ich najbliższym swoją pracę w PNG oraz kulturę, obyczaje
i sytuację kraju rajskiego ptaka. Siostra Jadwiga zatrzymała się w naszej wspólnocie na kilka dni, a O. Jerzy wyruszył z posługą misyjną do innych regionów Polski, by spotkać się z oczekującymi na niego ukraińskimi dziećmi.

W imieniu dzieci dziękuję s. Jadwidze i O. Jerzemu za bycie z nami, za poświęcony czas ze swych wakacji dla dzieci, które nie mogą żyć spokojnie w swojej Ojczyźnie. Wierzymy głęboko i ufamy, że wkrótce nadejdzie upragniony pokój. Niech Boży pokój wypełnia nasze serca. A naszą wdzięczność wyrażamy w modlitwie.

Szczęść Wam Boże!

s. Anna Gancarczyk SSpS