MIBU NTUKU MITANO czyli 50 lat głoszenia Ewangelii

„Boże Dziecię swą miłością każdego dotyka Mnie – Azjatę, Latynosa i Afrykańczyka. Chce pokazać, jak Bóg Ojciec każdego miłuje. By nas zbawić, życia swego nawet nie żałuje”.

Kolędnicy misyjni to przedsięwzięcie, które w diecezji tarnowskiej realizowane jest od 1993 roku. To małe grupy dziecięce lub młodzieżowe, które w okresie Bożego Narodzenia odwiedzają parafian w ich domach i mieszkaniach. Kolędnicy ubrani są w stroje nawiązujące do postaci z betlejemskiego Żłóbka oraz do mieszkańców krajów, gdzie posługują tarnowscy misjonarze. Przychodzą oni z życzeniem bożonarodzeniowym, a jednocześnie wykonują scenkę, w której uświadamiają otwierającym domy, że Jezus przyszedł na świat dla wszystkich, a wielu Go jeszcze nie poznało. Wśród nich są dzieci, którym kolędnicy pragną pomagać. Ta pomoc, dzięki ofiarom zbieranym przez nich, przekazywana jest tarnowskim misjonarzom zgłaszającym do realizacji różne projekty, dotyczące głównie codziennego życia najmłodszych, o których wspomniani misjonarze się troszczą.

W parafii Ducha Świętego w Mielcu co roku dzieci, młodzież oraz dorośli bardzo chętnie angażują się w to piękne dzieło apostolskie. Po dwóch latach przerwy spowodowaną pandemią, kiedy to dzieci odgrywały scenkę w kościele po Mszach świętych, mogliśmy powrócić do tradycyjnej formy kolędy misyjnej, pukając od drzwi do drzwi mieszkań naszej wielkiej parafii. Udało nam się zorganizować 10 grup.

26 grudnia podczas Eucharystii nastąpiło uroczyste rozesłanie kolędników. Tym razem uczynił to nasz rodak, ks. Eugeniusz Szyszka, wieloletni misjonarz, a obecnie dyrektor Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. Kolejne dwa dni późnym popołudniem dzieci pod opieką rodziców czy osób należących do grup parafialnych odwiedzały domy. Ogrywały specjalną scenkę, śpiewały kolędy oraz wręczały specjalną pamiątkę kolędniczą jako podziękowanie za złożoną ofiarę. W tym roku są one przeznaczone na wsparcie dzieci w Kongo, Republice Środkowoafrykańskiej, Kamerunie, Kazachstanie oraz Papui Nowej Gwinei.

6 stycznia dziękowaliśmy za dar kolędowania misyjnego. Nie udało nam się tym razem dotrzeć do wszystkich domów, dlatego wybrane grupy przedstawiły swoją scenkę tego dnia również podczas Mszy świętej. Ostatnim punktem naszego akcji jest wyjazd 14 stycznia na XXIII Diecezjalne Spotkanie Kolędników Misyjnych w Sanktuarium Dzieciątka Jezus w Jodłowej. Będzie ono przebiegało pod hasłem tegorocznego kolędowania: MIBU NTUKU MITANO, które bezpośrednio wprowadza nas w rok jubileuszu 50-lecia misji diecezji tarnowskiej.

„My misyjni kolędnicy do Was przychodzimy, przyjście na świat Zbawiciela radośnie głosimy”. Niech będzie uwielbiony Bóg przez dzieci, rodziców oraz wszystkich, którzy otworzyli swoje serca oraz domy, tworząc w naszej parafii piękny dla Kościoła dar Kolędy Misyjnej.

s. Dominika Jasińska