Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie

To słowa hymnu tegorocznych Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się w Portugalii.Takie,  pełne życia i doświadczenia miłości Boga było nasze pielgrzymowanie.

„Wszyscy słyszą nasz radosny głos
Podnosimy swe ręce, powietrze już drga
Jezus żyje, nie zostawi nas
Już teraz na miłość jest czas”

Dwa tygodnie spędzone najpierw w diecezji Porto, a później na obchodach centralnych w Lizbonie pozwoliły nam doświadczyć radości młodego Kościoła, który pełen entuzjazmu chce wyjść na spotkanie świata.

Papież Franciszek wybrał jako temat tego spotkania zdanie z Ewangelii wg św. Łukasza "Maryja wstała i poszła z pośpiechem" (Łk 1, 39) i wezwał młodych, by nie zamykali się w lęku, by nie zatrzymywali swej wiary tylko dla siebie, lecz aby ochotnie chcieli się nią dzielić. 

Miałam tę radość towarzyszyć podczas Światowych Dni Młodzieży w Portugalii 47-osobowej grupie młodych pielgrzymów z dekanatów Racibórz, Pietrowice Wielkie i Kietrz. Był to wspaniały czas doświadczenia młodego Kościoła,  który jednoczy się przy Chrystusie. Na ulicach miast, pośród wielu języków, strojów i sposobów wyrażania wiary, radości i entuzjazmu, mogliśmy poczuć, że prawdziwie Jeden jest TEN, kto nas tutaj wspólnie gromadzi - Bóg, który pomimo naszych różnic, kocha nas wszystkich i pragnie tej jedności między nami. Właśnie o tym mówił Papież do młodych zgromadzonych w Parku Tagu - o miłości Boga, która jest dla wszystkich i jest absolutnie darmowa, wzywając jednocześnie młodych do tego, aby byli tymi, którzy tę Bożą miłość zaniosą światu.

Ogromną radością dla mnie była też możliwość spotkania z młodymi, którzy przybyli na spotkanie z Filipin. Krótka chwila rozmowy, wspomnienie kilku lat, które spędziłam w tym kraju i pozostająca niesamowita wdzięczność za ten niespodziewany dar Bożej dobroci.

s. Barbara Panfil SSpS

WhatsApp Image 2023 08 10 at 16.29.06