O misjach
„Jesteśmy misjonarkami, a powołaniem siostry misyjnej jest ofiarowanie siebie dla większej chwały Bożej i zbawienia dusz nieśmiertelnych.
Bł. Matka Maria, Helena Stollenwerk
Posługa misyjna
Podstawą i celem naszego Zgromadzenia jest posługa misjonarska. Każdą z naszych prac, mimo ich różnorodności, służymy misyjnemu posłannictwu Kościoła. Każda siostra musi mieć w sobie gotowość do pracy misyjnej, do jakiej zostanie przeznaczona, mimo że wymaga to rezygnacji z ojczyzny, ojczystego języka i rodzimej kultury. Ta gotowość jest istotną cechą naszego misyjnego powołania. Gdziekolwiek żyjemy i pracujemy, jesteśmy świadome swego powołania jako misjonarki.
Urzeczywistniając naszą misjonarską posługę staramy się w pierwszym rzędzie indywidualnie i wspólnotowo dawać świadectwo życia prawdziwie chrześcijańskiego. Przeniknięte duchem Ewangelii i ożywione Bożą miłością zabiegamy o to, aby ludzie doświadczali uświęcającej obecności Ducha Świętego w świecie. Służymy przez pomoc w wychowaniu religijnym, przez katechezy, spotkania modlitewne, rekolekcje oraz inne posługi pastoralne. Naszą troską jest także kształtowanie rodzin w duchu Ewangelii i wychowanie młodzieży według zasad chrześcijańskich. Pomagamy kształcić katechetów i przywódców laikatu. Udzielamy kobietom pomocy w zdobywaniu coraz większej świadomości oraz godności osobistej jak również jej roli w rodzinie, Kościele i społeczeństwie. Swoją pracą nauczycielską, wychowawczą i działalnością społeczno - charytatywną przyczyniamy się do rozwoju kultury i do szerzenia Ewangelii. Zostałyśmy również powołane, by w szczególny sposób ująć się za biednymi w świecie. W krajach, w których już nie możemy otwarcie głosić Dobrej Nowiny, działalność nasza polega na dawaniu świadectwa życia poświęconego Bogu i wierności wobec Boga i Kościoła.
Siostry w świecie
„Najważniejszym i największym aktem miłości bliźniego jest głoszenie Dobrej Nowiny”- słowa te św. Arnold Janssen, Założyciel Służebnic Ducha Świętego, wypowiedział ponad 100 lat temu. Chyba jednak nikogo nie dziwi ich aktualność. To, w czym jest miłość, nigdy nie przeminie.
Dziś Zgromadzenie Misyjne Służebnic Ducha Świętego, założone 8 grudnia 1889 r. w Holandii, posiada swoje placówki w 50 krajach świata na wszystkich kontynentach. Pierwsze misjonarki, żegnane jeszcze przez swoją pierwszą przełożoną, Matkę Marię, Helenę Stollenwerk wyruszyły do Argentyny sześć lat po założeniu Zgromadzenia, już w roku 1895. Niebawem nastąpiło podjęcie pracy w Togo, na Nowej Gwinei, w USA, w Brazylii, Chinach, Japonii, Mozambiku i na Filipinach.
Siostry na równi z pierwszymi misjonarzami doświadczały trudów, które towarzyszyły początkom pracy misyjnej, uczestniczyły w zakładaniu wspólnot chrześcijańskich. Wypracowały podstawy, na których opiera się nowoczesna praca duszpasterska w krajach rozwijających się. Działalność sióstr była od samego początku tak różnorodna jak życie.
Obecnie Służebnice Ducha Świętego żyją swym charyzmatem w następujących krajach:
w Europie: oprócz Holandii, gdzie znajduje się Dom Macierzysty, powstały dzięki inicjatywie św. Arnolda Janssena ( Założyciela Zgromadzenia Słowa Bożego- Księży Werbistów i naszych Zgromadzeń): we Włoszech, Austrii, Niemczech, Anglii, Irlandii, Szwajcarii, Hiszpanii, Portugalii, Grecji, Ukrainie, Rosji, Słowacji, Czechach, Węgrzech, Rumunii i oczywiście w Polsce ( od roku 1921),
w Afryce: powróciłyśmy do Togo, Mozambiku; pracujemy ponadto w Botswanie, Ghanie, Angoli, Zambii, Etiopii, RPA, Beninie oraz Sudanie Południowym i Ugandzie
w Ameryce Łacińskiej służymy w Paragwaju, Ekwadorze, Chile, Boliwii, Kubie, Meksyku, Argentynie, Brazylii, USA, St. Kitts, Antiqua i Barbuda, na Jamajce; inne kontynenty to: Korea Płd., Tajwan, Indie Japonia, Filipiny. I dalej: Indonezja, Timor Loro Sae, Australia, Papua Nowa Gwinea.
Referat Misyjny
Wcześniej nazywany Apostolatem Misyjnym - w naszej Polskiej Prowincji zajmuje się sprawami misyjnymi oraz misjonarkami. Jego zasadniczym celem jest utrzymywanie kontaktu z siostrami będącymi poza prowincją i ich rodzinami w kraju oraz ułatwienie kursów dokształceniowych i leczenia. Do tych zajęć należy nadmienić również troskę o formalności związane z wyjazdami sióstr, takie jak legalizacja dokumentów i wiz pobytowych, sprawy wyposażenia misjonarek na misje, zapewnienie kursów językowych i badań tropikalnych, ustalenie daty wręczenia krzyży misyjnych, a także podtrzymywanie świadomości misyjnej w kraju.
Referat Misyjny Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego
ul. Starowiejska 152;
47 - 400 Racibórz
tel.32/415 95 84;
e-mail referat misyjny@o2.pl
www.siostrymisyjne.pl
Konto Misyjne:
BGŻ 15 2030 0045 1110 0000 0061 7240 z dopiskiem "na cele Misyjne"
Animacja Misyjna
Wiąże się z szerzeniem świadomości misyjnej wszystkich, którzy żyją pośród nas oraz do których jesteśmy posłane. Przybiera ona bardzo różne formy, są to: spotkania, rekolekcje powołaniowe, czuwania, katechezy, wyjazdy do parafii i szkół, festyny misyjne oraz zjazdy misyjne dzieci, wyjazdy na Tydzień Misyjny, rozprowadzanie materiałów misyjnych oraz pisanie artykułów do prasy, czy mediów społecznościowych.
Jesteśmy otwarte na zaproszenia księży, dyrektorów szkół, różnych wspólnot i grup, do dzielenia się naszym misyjnym doświadczeniem i posłannictwem.
Muzeum Misyjne
Jest dziełem, które powstało w naszym klasztorze Annuntiata w Raciborzu. Zgromadzone eksponaty są przywożone przez siostry misjonarki z całego świata, które przyjeżdżają do Polski na wakacyjny odpoczynek. Zwiedzanie muzeum jest okazją, by przyjrzeć się innej kulturze, wierzeniom, zwyczajom i tradycjom ludzi, wśród których żyją i pracują nasze siostry. Można też poznać różne stroje i ubiory, przedmioty religijne i codziennego użytku oraz różne inne pamiątki, wykonane ręcznie przez miejscowych ludzi. Jest także okazja do rozmowy z misjonarkami, które dzielą się swoim wieloletnim doświadczeniem pracy na misjach.
Zapraszamy do odwiedzania Muzeum Misyjnego grupy parafialne, klasy szkolne, dzieci i młodzież, jak i osoby indywidualne. Możliwość zwiedzania po wcześniejszym umówieniu telefonicznym:
Kontakt:
Klasztor Annuntiata
ul. Starowiejska 152
47-4oo Racibórz
s. Anna Gancarczyk
Kom: 783 418 151
tel. 32 415 50 51
32 415 95 84